Povánoční chlebíček

Vše v čem se maso nenachází. Uuuuuha. Že by se i ve světe našlo jídlo bez masa???

Povánoční chlebíček

Příspěvekod gmp » 14 úno 2012, 15:17

Pro autenticitu ponechávám recept bez zásahu do textu. Jde o přepis novinového výstřižku z meziválečného období.

Píši „povánoční“, protože se na něj může spotřebovat vše, co vám od svátků ve spíži zůstalo. Bývají to často nepatrné zbytky, které i překážejí a hospodyně je přenáší z jednoho talířku na druhý. Udělejte proto chlebíček ze zbytků:
Bývá to několik ořechů, datlí, fíků, sušených meruněk, citrónát, někdy i cukrované ovoce a cukrovaná pomerančová kůra. Rozkrájejte vše na drobnější kousky, sušené ovoce, např. fíky, švestky, meruňky můžete trochu ovařit, aby byly vláčnější. Oříšky rozstrouhejte a je-li cukrová kůra úplně tvrdá, jak se často v teplé místnosti stává, rozstrouhejte ji také.

Na chlebíček můžete zadělat třeba i mouku žitnou, naprosto mu to na chuti neubere. Těsto také není třeba dělat s omastkem, stačí, když je uděláte podle tohoto předpisu:

Kvásek z ½ dkg droždí necháte vykynout a zaděláte s ¼ kg mouky, vlažnou vodou, přidáte 1 vejce, 3 dkg cukru, citrónovou i pomerančovou kůru, špetku skořice. Chcete-li více koření, přidejte ještě špetku tlučeného hřebíčku, anýzu i fenyklu. Teprve, když těsto vykyne, přimícháte připravené ovocné zbytky, uděláte podlouhlou šišku a necháte ještě chvilku kynout. Pomažete mlékem, ve kterém rozpustíte trochu cukru, upečete do červena v troubě. Krájíte teprve druhý den šikmé, hodně tenké krajíčky, které znamenitě chutnají k čaji, třeba jen lipovému.
Uživatelský avatar
gmp
Kuchař
 
Příspěvky: 67
Registrován: 10 lis 2010, 21:26

Re: Povánoční chlebíček

Příspěvekod drobek » 14 úno 2012, 15:58

Uááá, a nám nic nezbylo. :cry:
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Povánoční chlebíček

Příspěvekod Dag » 14 úno 2012, 18:18

Dát sem tento recept se mně jeví jako dobrý nápad.Vždy ve spíži něco zbyde a vždy mají potomci večer chuť na něco sladkého. Opakuji, dobrý nápad.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Povánoční chlebíček

Příspěvekod drobek » 14 úno 2012, 21:08

Dag, jó dobrý nápad to je, ale... potomek má svou domácnost a já mám doma dietní Aničku. Ta by mne hnala, jejdamane. :roll:
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová


Zpět na Bezmasá jídla

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron

x