Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Příspěvekod Brutzel-Svejk » 16 úno 2013, 12:23

Hawajská sůl red/black. Sůl himálajská růžová.

Přidáním červeného oxidu hlinitého http://cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_hlinit%C3%BD do odpařením mořské
vody na slunci získané soli vzniká Hawajská sůl (Alaea) červená. Zlepšuje se tato sůl přidáním 80 minerálů a stopových prvků. Má příchuť oříšků.

Černá se získá pak přidáním aktivního uhlí, kurkumy a taro prášku. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolok%C3%A1zie_jedl%C3%A1.

Sůl himálajská růžová, pochází z Pákistánu a malá část z Polska. Je jemnější chutí než obě nahoře stojící soli. Jedna se o sůl kamennou se stopami oxidu železiteho, který ji dává tuto typickou barvu.

Tyto soli předevšim havajské jsou velmi žádané špičkovými kuchaři. Používám je na steaky a na jiné minutky.

Salz.jpg
Salz.jpg (54.73 KiB) Zobrazeno 6138 krát
Kdybych k tomu měl ještě sílu, nedělal bych vůbec nic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Brutzel-Svejk
Bakalář
Bakalář
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 16 srp 2010, 19:25
Bydliště: Nemecko

Re: Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Příspěvekod j3david » 16 úno 2013, 17:30

Oxid hlinitý??? to snad ne! Jednak oxid hlinitý není červený ale bílý. Je to vlastně korund - druhý nejtvrdší minerál po diamantu. Ještě tak by růžová mohla být nějaká forma rubínu - to je taky oxid hlinitý, ale ten už není čistý, je zabarven dalšími příměsemi kovů.
Přidávání oxidu hlinitého do soli by nemělo pražádný smysl ... ani chuťový protože jde o jednu z nejstálejších sloučenin která zažívacím traktem projde naprosto beze změny :P To spíše se přidává oxid železitý - ten způsobí růžové zabarvení zcela jistě, chuťově se taky uplatní, protože ve slinách (slabá kyselina) se trochu rozpustí. Taky jako stopový minerál má určité příznivé vlastnosti pro organismus.
Jinak asi tak před rokem jsem si ze světa přivezl jak himalajskou tak havajsou (černou sůl) a tady někde na tomto fóru jsem nadhodil dotaz zda někdo náhodou neporadí k čemu je to dobré. Takže díky. Při grilovačkách na zahradě to taky používám, hlavně je to ale pro lidi okolo dost efektní podívaná když se solí čímsi černým :roll:
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Příspěvekod drobek » 16 úno 2013, 17:35

Já jsem viděl v čokoládě obalený karamel, navrchu černou havajskou sůl. Viděl, neochutnal, bylo to za výkladem :roll: .
Prý ta sůl krásně doplňuje chuť karamelu a čekulády. Nezkusil jsem, ani netuším kde to koupit. Ale je fakt, že jsem nepátral. CC
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Příspěvekod Brutzel-Svejk » 16 úno 2013, 18:28

Tak je to v nemcine vysvetleno u havajske soli. Jen jsem to prevzal. Zugabe von roter Tonerde.
Kdybych k tomu měl ještě sílu, nedělal bych vůbec nic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Brutzel-Svejk
Bakalář
Bakalář
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 16 srp 2010, 19:25
Bydliště: Nemecko

Re: Hawajská sůl černá, červená. Sůl himálajská růžová.

Příspěvekod j3david » 16 úno 2013, 19:03

NO tak to by se snad dalo přeložit jako "červený jíl". Ten je sice taky vysoce hlinitý, ale jeho červené zabarvení způsobuje právě oxid železitý a železnatý v různých poměrech. Ale to není podstatné, nepředpokládám že by si to někdo vyráběl doma, hlavně že chutná.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Další

Zpět na Koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron

x