Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod j3david » 07 pro 2015, 05:20

Ne - tam to takhle nefunguje. Není jak by měl bránit. Jedině snad že bu se do dávkovače dávala střídavě briketka a kroužek. Ale briketka hoří asi 20 minut než je vyšťouchnuta do misky s vodou a začíná čoudit další na vytápěné "lopatce". Při střídavém dávkování s kroužkem by tento vyštouchnul briketku, sám by pochopitelně nečoudil, takže by se generování kouře na dalších 20 minut přerušilo ... to je ovšem nesmysl. řešení by snad bylo v prodloužení té lopatky. Kroužek by sice najel na vytápěnou část, ale briketka by ještě nespadla do misky s vodou a dočoudila by ještě setrvačností. Takto by to smysl mělo.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod j3david » 06 bře 2017, 09:42

Se slzou v oku tady oznamuju, že mi tento víkend definitivně umřela udírna Bradley. V "provozu" byla pět (a něco) let, proběhlo asi 20 udicích cyklů - to znamená cca 200 kg masa, klobás, sýrů, ryb apod.
Při ceně kterou to stálo mohla vydržet déle, ale už to vzdávám, kompletní oprava by byla určitě nákladnější než když si postavím svépomocně udírnu novou - s využitím cenných zkušeností které jsem s provozem Bradleye získal.
Popíšu jak šel čas s touto udírnou. První závada se projevila ve druhém roce provozu. Evidentně to byla konstrukční chyba od výrobce. Jeden šroubek na bedně generátoru kouře měl polohu proti tišťáku s ovládacím obvodem tak nešťastnou, že byl jen nepatrně vzdálen od jednoho měděného spoje na tišťáku. Při vcelku minimální, ale nutné manipulaci se dostal do kontaktu, zkratoval jej a odpálil se celý obvod. Přišel jsem na to po rozborce po události. Udírna byla v tu dobu plná masa, tak jsem musel jednat. Po dohodě s Mirďou jsem provedl "opravu přepáleného tišťáku tak že jsem to propájel okolo spáleného místa, vyudil úspěšně. Přístup Mirďův a dovozce Bradley byl příkladný. Nejen že jim nevadilo, že jsem provedl zásah do reklamovaného dílu, ale promptně dodali NOVÝ generátor kouře. Ten je trochu jiný, než byl originál - hlavně tam není ta výše zmíněná chybka hrozící přepálení tišťáku. Asi jsem nebyl jediný komu se to stalo. Všechna čest za způsob řešení reklamace.
Po asi 10 oducích cyklech ale začaly odcházet plasty. Nevím proč, nic divokého jsem s udírnou nedělal. Nejdříve prasknul plastový kryt na spodním rámečku pod dveřmi - prasklina v zeslabeném místě přes LEDku indikující provozní napětí. Trocha vteřinového lepidla - dalo se s tím žít a to dost dlouhou dobu. Následně začaly odcházet panty dveří. Dveře visí na kovových trnech, ale ty vedou do plastových lůžek. No a ty plastové lůžka praskly, jednoho dne mi dveře zůstaly v ruce. Provedl jsem kutilskou opravu, přeplátoval jsem praskliny kousky plechu, samořezné šroubky .... a opět se s tím nějaký ten rok dal žít. Až do tohoto víkendu. Naložil jsem udírnu 10 kg klobás, zapojím do sítě a ... prásk ... vyletěl hlavní jistič. Nejdříve jsem to pokládal za událost která s udírnou nesouvisí, ale nešel nahodit dokud jsem udírnu neodpojil ze zásuvky.
Vylučovací metodou jsem vyloučil závadu na generátoru kouře - ten běžel, podával briketky, nevyhazoval jistič. Tedy zbývala samotná bedna udírny. Měřákem jsem zjistil, že je na síťovém konektoru je napětí, tam závada není. Protože přeci nevyhodím 10 kg klobás, opět jsem se pustil do hledání příčiny, jestli to nebude možné opravit. Vyložil jsem ven síta s klobásami a začal provádět rozborku. Odšroubovány "záda" bedny, proměřeny a vyzkoušeny všechny kontakty a vodiče - vše OK. Tedy musím jít dál do toho plastového rámečku (již dříve prasklého - viz výše) kde je ta indikační ledka a tahový potenciometr k ovládacímu napětí na tyristoru. Po jeho odmontování jsem na to přišel. Pod tím rámečkem je opět tišťák s tyristorem a nějakými těmi pasivními prvky, resistory a kondíky. Ten byl v jednom místě očazen, něco na něm shořelo. Tímto moje snahy o opravu skončily. Začal jsem udírnu opět montovat dohromady, ale díky nutné manipulaci mi zůstaly v ruce dveře. Ty amatérsky dříve opravené plastové závěsy si řekly, že už sloužit dál nebudou a odporoučely se. Při proměření jsem navíc zjistil, že se mi asi podařilo při manipulacích i zlomit topné tělísko. No když se daří, tak se daří...
Takže jsem to provizorně polátal, nasadil funkční generátor kouře, dveřím pomohla lepicí páska, nesnažil jsem se už připojit bednu udírny a udil jsem "nastudeno" jenom s tím, že to trochu vytopil ten generátor kouře. Dalo se takto dosáhnout nějakých 40 - 45 st.C, takže v pohodě, akorát dobu uzení jsem protáhl na nějakých 18 hodin. Klobásky zachráněny, jsou dobré.
Ale už jsem se rozhodl nezaobírat se nějakými opravami protože by to vyžadovalo nové dveře, nové topné tělísko a nový tišťák, asi i nový plastový rámeček pod dveřma ... prostě nové prakticky všechno.
Postavím/vyrobím/koupím si přes léto udírnu novou, levnou a využiju získaných zkušeností. Generátor kouře na ní využiju do doby než mi dojde zásoba briketek, nebo než odpochoduje taky do věčných lovišť. Následně jej nahradím polským "Dymboxem" - na měm se nemá so pokazit.

Milý Bradley - bylo mi s tebou fajn - budiž ti šrotiště lehké.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod Mánek » 06 bře 2017, 11:25

Hm, to je škoda... Za ty peníze by to mělo vydržet podstatně víc a podstatně déle.
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod j3david » 06 bře 2017, 12:53

No co nadělám - zkušenost sice drahá, ale k nezaplaceni :idea:
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod Brutzel-Svejk » 11 bře 2017, 10:26

Davide jak sám víš je mnoho možností si udírnu postavit. Obrázky a návod by byl dobrý ho dát sem. Pokud ji budeš stavit.
Kdybych k tomu měl ještě sílu, nedělal bych vůbec nic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Brutzel-Svejk
Bakalář
Bakalář
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 16 srp 2010, 19:25
Bydliště: Nemecko

PředchozíDalší

Zpět na Bradley

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron

x