Novoroční zelí

Luštěniny, rýže a podobně, jakož i knedle všeliké.

Novoroční zelí

Příspěvekod gmp » 30 pro 2012, 18:32

Novoroční zelí

2 kg kysaného zelí
2 cibule
1-2 sklenky hrachu nebo perlové fazole
1 dámská hrst sušených hřibů
1 pánská hrst na drobno pokrájené uzené slaniny
sůl, kmín, majoránka, list vavřínu (bobkový), nové koření,
1 PL zásmažky – kdo chce, může dát jíšku

V první řadě si namočím hrách a houby. Je 30. prosince šest hodin večír, vařit budu zítra dopoledne.
Zítra nadpolednem si pustím na rádyju svou oblíbenou stanici Prahu a dám vařit hrách a houby – každé ve své vodě a ve svém kastrůlku. Okoštuju zelí, pokud se mi málo bude zdát, propláchnu ho a pokrájím na kratší fousy. Ale mám Otické zelí, tak prát nebudu muset, zkracovat fousy to jo. Můj přítel Andrzej zelí proplachuje několikrát, dokonce přivede do varu a pak slije, což činí několikráte, asi bych taky tak činil mít k vaření jejich zelí, nebo to eurozelí co se prodává v hypermarketech. Vezmu přiměřeně velký kastrol, osmahnu slaninu, aby mi pustila tuk, přidám cibuli – zesklovatím. Na Silvestra alkohol nekonzumuji, tudíž cibulku nepřipálím. Přidám koření (vyjma majoránky) a podusím do změknutí. Přidám vařený hrách, hřiby (pokrájené) a jíšku. Společně ještě chvíli podusím, aby se to všechno pěkně pospojovalo a jíška provařila, nezapomínám míchat. Nakonec doladím marjánkou. Lze konzumovat hned s chlebem, nebo bramborama – když není Nový rok. Ale necháme–li odležet k novoročnímu uzenému se Slezskými kluskami… Škoda řeči - i mrtvola se vyléčí.
Jíšku lze nahradit nastrouhaným bramborem a oříškem másla.
Uživatelský avatar
gmp
Kuchař
 
Příspěvky: 67
Registrován: 10 lis 2010, 21:26

Zpět na Ostatní přílohy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron

x