Podmáslový chlebík s omládkem

Podmáslový chlebík s omládkem

Příspěvekod iva2111 » 08 úno 2011, 17:11

Omládek je druh řidšího kvásku, kdysi dříve se pravidelně používal v pekařstvích při výrobě pečiva. Pečivo s ním je nadýchanější a déle vydrží měkké. Dnes už se téměř nepoužívá, nahradila ho různá chemická zlepšovadla....
Na výrobu tohoto chlebíku nepotřebujete pekárničku, stačí robot nebo vaše vlastní ruce ;)

Omládek: 100 ml podmáslí (šlo by nahradit určitě i kefírem nebo zředěným jogurtem), 100 ml vlažné vody, lžička medu, 250 g hladké mouky, asi 12 g lisovaného droždí - toto vše dobře prošleháme do hladka a zakryté necháme asi 35-45 minut kynout.

Přidáme 200 ml podmáslí, 100 g žitné celozrnné mouky (používám jemnou), 270-290 g hladké mouky (možno nahradit pšeničnou chlebovou), 3 lžičky drceného kmínu, 2-2,5 lžičky soli - a dobře vymícháme a uhněteme těsto. Necháme ho nakynout, pak prohněteme, uválíme bochník a znovu necháme nakynout - tentokrát už na plechu.
Potřeme ho opatrně vodou nebo vejcem s vodou a dáme do vyhřáté trouby (220°C/10min), pak teplotu zmírníme a dopečeme (200°C/asi 45min - každá trouba peče jinak.) Je dobré mít při pečení ve spodní části trouby hrnek s vodou - v zapářeném prostoru chleba lépe kyne.

Je lehounký, plný velikých pórů a po podmáslí příjemně lehce nakyslý. Celkem mi připomíná ty chleby, které se dostaly koupit kdysi dávno. ;)

P.S. Do omládku správně patří Sladěnka (sladový výtažek), ale nemyslím, že ho budete kupovat kvůli jednomu pokusu - nahradí ji docela dobře med. Ale jestli vám chlebík zachutná a bude se líbit těsto, jakoby plné vzduchových bublinek, kupte si ji. Určitě budete s omládkem péct častěji BB
Uživatelský avatar
iva2111
Učedník
 
Příspěvky: 20
Registrován: 31 led 2011, 09:12
Bydliště: Nádherný kraj jižní Moravy.....u Kyjova :-)

Re: Podmáslový chlebík s omládkem

Příspěvekod drobek » 08 úno 2011, 23:21

Děkuju, vlastně děkujem. GG Vidíš jak se ti to krásně povedlo, nic jsi nezmastila. BB
Já už se ráno koukl, recept jsem v tvé pekárnománii našel a zůstal viset na Sladěnce. Kde to propána vezmu v Americku?? I rozhodl jsem se pro první pečení zkusit melasu, tu tady dostanu úplně běžně, světlou i tmavou. Nevím na co to v kuchyni domorodci používají, konečně to je jejich věc. :roll:
A teď vidím, vítězství, med. Hurá, protože pro ten použití v kuchyni najdu. :AD
Hned jak dojíme tvůj Základní chleba, pustím se do tohohle. Když mám takovou učitelku a k tomu spoustu času, přece nebudu chlebík kupovat. No ne? HP
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Podmáslový chlebík s omládkem

Příspěvekod drobek » 22 úno 2011, 00:59

Tak už jsem chlebík upekl, je báječný a krásný. HP
chleb.jpg
chleb.jpg (69.2 KiB) Zobrazeno 4499 krát
No nesměje se na nás přímo? :AD Děkuju moc a moc za recept. CC
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Podmáslový chlebík s omládkem

Příspěvekod Mánek » 22 úno 2011, 08:00

Hezky se ti povedl, moc hezky!
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Podmáslový chlebík s omládkem

Příspěvekod Dag » 22 úno 2011, 11:56

Přímo zve k nakrojení. Blahopřeji.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Další

Zpět na Chléb, rohlíky, topinky a jiné pečivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron

x