Zahradní kuchyně Jiřího Ruckého

Zahradní kuchyně Jiřího Ruckého

Příspěvekod drobek » 23 srp 2010, 21:02

Zahradní kuchyně Jiřího Ruckého

Princip:
Představte si pravé české štokrdle. Kdo neví co je štokrdle, tedy je to židle bez opěradla.
Nuže, toto štokrdle je v tomto případě z kovu vyrobeno, ze tří stran oplechováno od země až k mřížce co na ní leží pekáček. Nohy dále trčí asi 7 cm vzhůru. V přední straně jsou dvířka, aby bylo kudy přikládat.

Půdorys štokrdlete by měl být asi o 2 - 4 cm větší než použitý pekáček. Jde totiž o to, že pekáček musí být surovinami zcela vyplněn, jinak se bude šťáva připalovat, nevydusí se a nezahustí. Proto je velikost zcela individuální, závislá na velikosti rodiny, hladu a počtu přátel co přijdou na večeři.

Ve výšce asi 10 cm od země je rošt, pod ním jsou ve stěnách zakrývatelné otvory, to pro regulaci přístupu vzduchu. Nahoře, místo sedačky, je další mřížka, na kterou se pokládá pekáč. Plechový kryt musí přesahovat nad pekáč, nohy štokrdlete ještě asi 7 cm nad kryt. Na ně se pokládá poklice, o něco větší než je půdorys štokrdlete a sahá dolů pod plechové stěny. Vytváří to dohromady jakýsi labyrint, který zabraňuje teplu a kouři aby snadno unikal.

A jak to pracuje? Teplo a kouř z ohně zahřívá pekáček odspodu, postupuje nahoru nad pekáč, je zachycováno poklicí, zahřívá maso svrchu. Při tom se ochlazuje a chladný kouř uniká mezerou mezi poklicí a štokrdletem.

V praxi tedy je to odkaz na zlaté české ruce a hlavu, které společně dokáží leccos vytvořit. Kdo postrádáte technickou zdatnost, zadejte výrobu někomu kdo jí překypuje. Ti technicky zdatní snad vše pochopí z mého neumělého nákresu.

K tomu jednu poznámku: Místo výroby tohoto zařízení používám normální barbecue, na rošt dám pekáč na jedno použití (to kvůli mytí), vedle toho na rošt kouřový balíček (viz úvodní rady), přiklapnu poklop a už to funguje.
nakresgril.jpg
nakresgril.jpg (19.65 KiB) Zobrazeno 5974 krát
Obrazek12.jpg
Obrazek12.jpg (9.08 KiB) Zobrazeno 5974 krát
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1905
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Česká Třebová

Zpět na Popis a co to je

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

x