Hanácká tlačenka

a vše co k tomu patří a to jsou i přílohy

Hanácká tlačenka

Příspěvekod Mánek » 04 dub 2011, 17:41

Když už si chceme hrát na zabíjačku v paneláku, tak k tomu neodmyslitelně patří i tlačenka. Na tu je vysazená moje drahá polovička, já raději jitrnice, které zase ona příliš nemusí. No a tak si aspoň nelezeme do zelí.
;)

tlačenka.jpg
tlačenka.jpg (12.39 KiB) Zobrazeno 3142 krát


Suroviny (z 10 kg masa):
1 vepřová hlava (rozseknutá),
2 vepřové nožičky,
2500 g plecka,
500 g bůčku,
500 g vepřových kůží,
1 vepřový jazyk (není nutné),
500 g vepřových jater (podle chuti, není nutné),
procezená polévka z ovaru zbavená tuku,
sůl,
pepř,
majoránka,
třený česnek

střeva na tlačenku

Příprava:
Dobře očištěnou a omytou hlavu, nožky, plecko, bůček, kůže a jazyk vložíme do dostatečně velkého kastrolu, zalijeme do poloviny vodou, osolíme a přikryté poklicí vaříme středním varem téměř doměkka. Játra uvaříme v druhém hrnci v nesolené vodě. Uvařené maso vyjmeme, vývar přecedíme a odebereme tuk. Kůže a nožky odložíme bokem. Maso obereme z kostí a nakrájíme na kostky cca 3x3x3 cm. Maso dáme do mísy, kůže pomeleme a přidáme k masu. Okořeníme česnekem, pepřem a majoránkou, přilijeme dvě sběračky polévky a promícháme. Polévkou doladíme hustotu, směs by neměla být příliš tekutá, ani příliš suchá. Dochutíme solí a kořením podle své chuti, směs by měla být trochu pikantnější než je potřeba. Směs naplníme do tlačenkových střev, dobře zavážeme a vložíme zpět do vývaru. Uvedeme do mírného varu a táhneme pod bodem varu ještě asi 30 minut. Uvařené tlačenky vyjmeme, pokud jsou v nich vzduchové bubliny, propícháme je tenkou jehlou, a položíme je na vál do chladna. Tlačenky shora zatížíme a necháme vychladnout. Během chladnutí je několikrát obrátíme, aby se mastnota rozložila a nezůstala nahoře. Vychladlé tlačenky skladujeme v lednici.

HP BB
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Hanácká tlačenka

Příspěvekod drobek » 04 dub 2011, 20:02

Panenko Svatokopecká, proč mně Mánku tak nenávidíš, že mně musíš vraždit takovými dobrotami??????????? :roll:
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Hanácká tlačenka

Příspěvekod Mánek » 04 dub 2011, 20:34

No vždyť jsem včera říkal, že bude pokračování! :D
To není nic proti tobě!!! CC
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Hanácká tlačenka

Příspěvekod drobek » 04 dub 2011, 20:36

To je ještě horší. Tady dostanu jen hotovej headcheese, suroviny na tlačenku nejsou. Musím vydržet do Čech abych si koupil pytlíky na tláču. V igeliťáku se to nedá vařit. No, vlastně dá, ale špatně to dopadne. :cry:
A jsou v tom játra, to já k smrti rád. Kůže bych oželel, když už je nedostanu, máme tu dobrou želatinu. Jedině že bych to už v pytlíku nevařil a dal to jen ztuhnout. Já to snad udělám, jen musím sehnat prasečí játra. Bez nich to není ono. HP
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Hanácká tlačenka

Příspěvekod jaga » 05 dub 2011, 07:32

Krása.. CC No přesně jako píše Drobek, za co?...Mánku, už prosím žádná další lákadla, mám hlad na tlačenku, taky jí dávám přednost před jitrnicemi...ale tohle nevyřeším, neumím ani podle Tvého receptu, ale možná můj muž ??? přednesu doma, jen co se vrátím...vaření zdar a zabijačce zvlášť :)
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Vepřové maso

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

x