Slovník piv, co by se mohl sakra hodit.

Slovník piv, co by se mohl sakra hodit.

Příspěvekod drobek » 28 črc 2012, 22:50

ABBEY BEER – (belgické) Opatské pivo, silné s ovocným aroma, které vyráběli mniši.
ALE – (anglické) Pivo vyrobené z kvasinek svrchního kvašení; má charakteristickou vyzrálou chuť. Široká škála barev, chutí a stupňů.
ALTBIER – (německé) Svrchně kvašené pivo. Má měděnou barvu, je vařeno pouze z ječného sladu, kvašené z jednobuněčných kvasinek a dozrávající za studena, s podílem alkoholu 4,5 - 4,7% objemu.
AMBER (jantar) – ležák nebo typu ALE, barvou na půl cesty mezi světlým a tmavým pivem
BARLEY WINE – (anglické) V překladu ječné víno, mimořádně silné pivo typu ALE, podíl alkoholu obvykle přes 6% objemu, blížící se k 11%, měděná, rezavě hnědá nebo tmavě hnědá barva.
PIVO – Kvašený nápoj vyrobený z obilného sladu, jako např. ječmen, pšenice, rýže a jiné, do něhož se přidává chmel, kvasinky a voda. Ležák, ALE, porter, stout, včetně všech belgických a německých druhů – to vše je pivo.
BIERE DE GARDE - (francouzské) Silné pivo měděné barvy, svrchně kvašené, obsah alkoholu 5,5 - 6% objemu.
BITTER – (anglické) Jde o suché pivo a obvykle se podává čepované. Nemělo by se podávat příliš vychlazené.
BOCK - (německé) Kozel. Silné pivo. -- Je-li neznačkové, objevuje se na dně zákvas z ječmenného sladu, je různě silné, obvykle tmavé a lehce nasládlé. Tradičně se vyrábí v zimě pro jarní spotřebu.
BROWN ALE – Tmavohnědé pivo typu ALE, sladké chuti, může být také červenavě hnědé a sušší – hnědé ALE na jihu Anglie obsahuje méně alkoholu než tmavé ALE vyráběné na severu.
KARAMELOVÝ SLAD – Rovněž známý pod názvem krystalový slad. Typ sladu vyráběného zahříváním, díky čemuž pak dodává pivu barvu a aroma.
CREAM ALE - (americké) Jedná se o světlé, jemné, slabé ALE, které mohlo být dokonce říznuto ležákem.
TMAVÉ PIVO – Existuje mnoho druhů. Používá-li se pivo bez značky, obvykle jde o tmavý ležák mnichovského typu.
DIET PILS - (německé) Původně určeno pro diabetiky, německý styl, sacharidy se přeměňují důkladným kvašením na vysoký obsah alkoholu (6% objemu) a MNOHO kalorií.
DOPPELBOCK - (německé) "Dvojitý" kozel. Německé mimořádně silné pivo vyráběné spodním kvašením, rezavě hnědé nebo tmavě hnědé barvy. Hutné a bohaté s dlouhotrvající pěnou. Značková jména skoro vždy končí na „-ator“.
DORT – Zkratka používaná v Belgii a Holandsku k označení piva typu Dortmundský export.
DORTMUNDER – Pivo vařené v Dortmundu.
DRY – Suchá piva skýtají výrazné chutě, které nedoznívají. Pachuť je minimální či žádná. Metoda suché výroby piva trvá obvykle déle než jiné metody a kvasinky ve výrobním procesu spotřebují mnohem více přírodních cukrů, které produkuje kvašené zrno. Suchá piva by se nikdy neměla nazývat sladkými. Byly několik let velmi módní u amerických výrobců piva, než všechny téměř vymizely. Suché pivo ještě můžete najít v pivních regálech japonského či evropského oddělení, pokud tam nahlédnete.
DUNKEL - (německé) "Tmavé
EISBOCK – Mimořádně silné pivo (doppel - dvojitý) kozel, jehož síla je znásobena zmrazováním. Odstranění ledu dodává pivu silnější koncentraci.
EXPORT – Světlé pivo dortmundského typu vyráběné v Německu spodním kvašením, je chuťově plnější než plzeňské, ale ne tak sladké jako mnichovské světlé pivo.
FARO – Bruselský místní typ. Slazená verze piva Lambic.
FESTBIER - (německé) Jakékoliv pivo vyrobené pro festival.
FRAMBOISE - (belgické) Pivo typu Lambic s macerovanými malinami.
GUEUZE - (belgické) Řezání starého a mladého piva typu Lambic.
HEFE - (německé) Kvasnicové. Označuje, že se pivo upravuje a sedimentuje v lahvích.
HELL - (německé) Světlé. Označuje běžné pivo, které má zlatavou barvu.
ICE – (kanadské) Proces, v němž je sladina vystavena teplotě 25 stupňů, což optimalizuje srážení bílkovin. Bílkoviny jsou jímány do ledových krystalů, které se před kvašením odstraňují.
INDIA PALE ALE - Super-premium – vysoce kvalitní světlý typ ALE
KELLERBIER - (německé) Označuje nefiltrovaný ležák, v němž je obvykle vysoký obsah chmele a nízká karbonizace. Má různé stupně.
KOLSCH - Pivo z Kolína nad Rýnem, typu digestiva. Zlaté vařené pivo ze spodního kvašení
KRIEK - (belgické) Pivo typu Lambic s macerovanými třešněmi.
LAGER - (německé) Ležák - druhový termín pro pivo vyrobené spodním kvašením. Pravé ležáky se vyrábějí a zrají při teplotách blížících se bodu mrazu. Celosvětové oblibě se těší zvláště díky své jemnosti a čistotě.
LAMBIC - (belgické) Spontánně kvasící typ pšeničného piva jedinečného pro Belgii.
LIGHT ALE - (anglické) Lahvový protějšek základního hořkého piva. Nejde o nízkokalorické pivo.
LIGHT BEER - (americké) Jedná se o slabé pivo plzeňského typu, obvykle má méně kalorií.
MAIBOCK - (německé) Pivo kozel nejvyšší kvality, obvykle světlé, bylo vyrobeno k oslavě jara na 1. máje.
MALT LIQUOR - (americké) Silné, světlé, ležák, levná výroba. Není zvláště sladové, ačkoliv obvykle tato piva mají málo chmelových vlastností. Nejde o destiláty, ačkoliv to jsou obvykle nejsilnější piva řady amerických pivovarů.
MARZEN - (německé) Březen. Jedná se o středně silnou verzi jantarově červeného vídeňského typu se sladovým aroma. Sezónní pivo pro Oktoberfest.
MILD - (anglické) Název naznačuje, že se jedná o slabě chmelové a poměrně těžké pivo. Některá mají měděnou barvu, většina je tmavě hnědá.
MUNCHENER / MUNCHNER - (německé) Mnichovský typ. Označuje tmavě hnědý ležák, typ vyvinutý v Mnichově.
OKTOBERFEST - viz MARZEN
OLD (ALE) - V Austrálii znamená “old” (tj. starý) tmavé pivo typu ALE. V Británii se termín „old“ používá k označení středně silného tmavého ALE, jako např. Old Peculiar. Žádná piva typu ALE nelze v žádném případě označit za stará v tomto stylu.
PALE ALE - (anglické) Světlé (pale) v tomto případě znamená v barvě mědi v kontrastu k tmavě hnědé. Termín používají některé anglické pivovary, aby odlišily svá kvalitní hořká piva (premium bitter), zvláště lahvová.
PECHE - (belgické) Pivo typu Lambic s macerovanými broskvemi.
PILSNER / PILSENER / PILS - (Plzeňské, Česko) Volně lze jako tento druh popsat jakékoliv pivo zlatavé barvy, suché, spodně kvašené a střední síly, ačkoliv správně přináleží výrobku v nejvyšší kvalitě, vyznačujícímu se chmelovostí květové vůně a suchým dozvukem. Zraje ve dřevě, je tradičně ze všech ležáků nejsvětlejší.
PORTER - (anglické) Pivo vařené v londýnském stylu, které prakticky zaniklo, ale slaví svůj návrat. Původně vzniklo k uspokojení poptávky po řezaném pivu typu ALE a STOUT v poměru 50:50, jeho tmavě hnědý odstín pochází z pražení ječmene před zahájením vaření piva. Světlejší bratr piva STOUT má méně výraznou chmelovou chuť než ALE a je těžší než většina piv, s lehkým náznakem sladké příchuti.
RAUCHBIER – K výrobě tohoto tmavého, svrchně kvašeného druhu, vyráběného zvláště v Bambergu a Frankonii a v jejich okolí, se používá uzený slad.
ROOT BEER (kořenové pivo) - To není opravdové pivo! V polovině 18 století jej vytvořil filadelfský lékárník Charles Hires, původní kořenové pivo byl (velice) nízkoalkoholický, přírodně šumivý nápoj vyrobený kvašením směsi cukru a kvasinek s různými kořínky, bylinami a kůrami, jako např. sarsaparila, sassafras, třešeň ptačí, libavka a zázvor. Dnešní komerční kořenové pivo je zcela nealkoholické a většinou obsahuje cukr, karamelové barvivo, kombinaci umělých a přírodních příchutí (včetně těch původně používaných) a sycenou vodu pro perlivost.
RUSSIAN (nebo IMPERIAL) STOUT – Druh, který se původně vařil v Anglii pro export do Ruska od 80. let 18. století a díky své síle je blízkým příbuzným ječného vína. Vzhled: ječné víno je v podstatě sytě zlatožluté, ale existují i tmavší druhy. STOUT IMPERIAL RUSSIAN je velmi tmavé pivo.
SAISON - (belgické) Sezónní letní styl ve francouzsky hovořící části Belgie. Ostře osvěžující, slabě kyselé, svrchně kvašené pivo, často připravované v lahvích.
SCOTCH ALE – Skotský typ ALE má většinou sladový akcent. Někdy se používá zvláště k označení velice silného, často extrémně tmavého druhu se sladovým akcentem, pocházejícího z této země.
STEAM BEER – Pod ochrannou známkou společnosti Anchor Brewing Co., San Francisco. Typická metoda spodního kvašení při vysokých teplotách a obvykle v širokých, mělkých nádobách. Vzniká pivo charakteristické jak prvky ležáku, tak ALE.
STOUT – Mimořádně tmavé, téměř černé spodně kvašené pivo vyráběné se silně praženým sladem.
SWEET STOUT – (anglické) Styl stout, který je slazen mléčnými cukry (laktózou), je sladší než suchý stout.

Takže jek vidno, dostalo se Velkopopovické až do kategorií piv - Kozel. A já ho mám stejně nejradši. Jen se sem nedováží. :x
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Slovník piv, co by se mohl sakra hodit.

Příspěvekod iva » 29 črc 2012, 10:00

Michale, ještě tam chybí kvasnicové.
V Německu u Pasova, kam jezdím do termálů, si dávám "Löwenbrauerei Passau Stockbauer Weisse Dunkel"
http://www.passau-loewenbrauerei.de/pro ... .php?bid=3
Vždycky mám problém, jestli říci Hefe, když oni ho označují Weisse. Ale asi je to tím, že německy neumím skoro nic. :D
Uživatelský avatar
iva
Grillman
 
Příspěvky: 137
Registrován: 05 lis 2010, 10:06
Bydliště: Oleška - Středočeský kraj

Re: Slovník piv, co by se mohl sakra hodit.

Příspěvekod Brutzel-Svejk » 29 črc 2012, 10:34

Kvasnicove pivo bylo i s Jarosova u Uherského Hradiště, než ho to nové panstvo v ČR zlikvidovalo. Pil ho s oblibou můj otec.
Kdybych k tomu měl ještě sílu, nedělal bych vůbec nic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Brutzel-Svejk
Bakalář
Bakalář
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 16 srp 2010, 19:25
Bydliště: Nemecko

Re: Slovník piv, co by se mohl sakra hodit.

Příspěvekod drobek » 29 črc 2012, 22:38

Já ho měl taky rád, když jsem byl na vojně točili ho v Dačicích u Pardubic. Opravdu v něm plavaly vločky kvasnic. HP
Tenhle seznam jsem převzal od pivovaru Žatec, myslel jsem že vědí. No, jak vidno vědí, ale ne všecko. Teď už to nechci přidávat, to by se komentáře staly nesmyslem. BB
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová


Zpět na Zlomaxova rubrika o chlastu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

x