Dršťky vařené v pomalém hrnci

Povídání příliš dlouhá jako recept a příliš krátká na samostatnou knihu.

Dršťky vařené v pomalém hrnci

Příspěvekod parles » 19 lis 2011, 16:13

Jako spokojený majitel pomalého hrnce jsem nedávno všude možně pátral po tom, jestli v něm někdo už zkusil uvařit dršťky. Ale dostalo se mi jen několika povzbuzení, že to určitě půjde, osobní zkušenost žádná. Prošel jsem při té příležitosti spoustu receptů, mnohé jsem ani nečetl celé, protože vaření čehokoli z předvařených dršťek mne nezajímá. A tvrzení, že se dršťky musí vymnout v soli a nejlépe alespoň čtyřikrát převařit a slít, to se zřejmě traduje z dob, kdy se s nimi pracovalo hned po zabití dobytčete a to musel opravdu být maglajs! Teď je ale můžeme koupit u řezníka krásně očištěné. Kvalitní vývar z dršťěk je totiž podmínkou pro uvaření dobré polévky i dalších dršťkových jídel dušených, zadělávaných, nebo zapékaných. Rozhodně ho nelze plnohodnotně nahradit vývarem z masoxu, nebo bujonem. Vývar z dršťěk také po vychladnutí ztuhne na rosol, zatímco vývar z kostky je pořád jen osolená a zabarvená voda.
A tak jsem se konečně odhodlal a šel do toho. Na radu Wydry ( ona mne také povzbuzovala) jsem opláchnuté dršťky nakrájel hned zasyrova. Pak jsem je v kastrolu zalil studenou vodou, přivedl k varu, asi 5 minut prudce povařil, slil přes síto a propláchl studenou tekoucí vodou. Dršťky jsem nasypal do pomalého hrnce, osolil, zalil studenou vodou, zapnul přístroj na 8 hodin na ten teplejší stupeň a šel jsem spát. Ráno jsem s mírnou nedůvěrou šel zkontrolovat výsledek, neboť jsem tomu moc nevěřil, ale o to větší bylo moje nadšení! Bylo to vynikající, takhle dobře uvařené dršťky jsem ještě neviděl a i vývar byl voňavý a výborný!!! Dršťky byly měkké a při skousnutí jemně křuply, tak, jak to má být, a ne jako z papiňáku, kde jsou jako hadr. No, už je jinak vařit nebudu! Prostě se přes noc uvaří výborný polotovar, ať už na polévku, nebo na něco jiného. Já jsem dělal polévku, už klasicky, na sporáku, na to už stačí půl hodinky. A ještě k tomu z PH není nic cítit, žádný odér, který někomu vadí!!! A můžeme si hned stanovit množství polévky, protože se nic nevypaří! Prostě paráda! :AD
To nejlepší teprve přijde!
Uživatelský avatar
parles
Grillmeister
 
Příspěvky: 195
Registrován: 05 lis 2010, 08:21
Bydliště: Děčín

Re: Dršťky vařené v pomalém hrnci

Příspěvekod Mánek » 19 lis 2011, 17:37

Docela věřím, že to musí být paráda. Bohužel PH nemám, a na plyňáku to prostě napomalo seštelovat nejde ani omylem. No a u nás v krámech sehnat čerstvé dršťky je horší, než před sametovou fraškou sehnat banány bez fronty...

Tak jsme tady my "dršťkožraví" odkázáni na ty předmražené, předražené a přemočené... :(
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Dršťky vařené v pomalém hrnci

Příspěvekod drobek » 19 lis 2011, 18:07

Já mám to štěstí že mezi námi žije spousta Mexičanů, takže dršťky stále jsou, oni z nich vaří jejich verzi dršťkové, menudo. To má s dršťovou společné jen ty dršťky, samozřejmě. :lol:
Dršťky jsou sněhově bílé, předvařené absolutně čisté, mražené, jak jinak, a protože je to "odpad", stojí to pár centů. A vodu nevylévám, jen povařím do definitivního změknutí a přidám je do základu dršťkové. Příště je zkusím povařit v PH jak dopporučuje Parles, nevím proč mně to ještě nenapadlo. Když je dělám, je to vždycky velký hrnec, já si dám jednou a zbytek jde do hospody, pro známé a kamarády. Copak se dá uvařit jedna porce? No a Anička dršťkovou nejí!
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Dršťky vařené v pomalém hrnci

Příspěvekod Dag » 19 lis 2011, 18:26

drobku, pozdravuj Aničku, její chutě chápu.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Dršťky vařené v pomalém hrnci

Příspěvekod Mánek » 19 lis 2011, 20:46

Já ne!!! :AD
HP

Ale vzhledem k tomu, že Věrka dršťkovou ráda nejmíň stejně jako já, tak docela lituji, že není jako Anička. ASPOŇ BY MI Z TOHO PĚTILITROVÉHO HRNCE ZŮSTALO VÍC!

banan;
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Další

Zpět na Poučné a veselé povídání o vaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron

x