Bunter:Spareribs čili žebírka.

Povídání příliš dlouhá jako recept a příliš krátká na samostatnou knihu.

Bunter:Spareribs čili žebírka.

Příspěvekod drobek » 05 lis 2010, 21:30

Zveřejněno zde se souhlasem autora.

Spareribs je ta část masa, kostí a chrupavek, kterou docílíme vykostěním kotlet na hranici bůčku, ale nesmíme kostit moc důkladně. Řez vedeme ledabyle, aby nám na kostech zůstal dostatek masa. Při nákupu spareribs u řezníka jsme na pozoru. Solidní řezník prodává solidní spareribs s víc jak dvoucentimetrovou vrstvou masa, nesolidní řezník prodává ořezaná žebra až na kost a k němu nechodí dělný lid pro spareribs, ale chudina pro kosti na polévku.

Pátráním v historii jsem se však dopídil poznatku, že Američané a Maďaři mají smůlu. Maďaři mají nádherné třistakilové bagouny a představte si ten metr spareribs to se jen srdce tetelí!!! Ale Maďaři spareribs neznají a zpracují bagouna po svém. Jejich škoda. Američané zase nevědí co je bagoun i když možná ví kde je Maďarsko, ale neví, že nejlepší spareribs jsou právě z nich. Spareribs u řezníka většinou objednáváme dlouho dopředu, jelikož zájemců je mnoho a prasátek málo.Také to chce hezké počasí, jelikož ke spareribs patří neodmyslitelně gril, dřevěné uhlí a ta venkovní atmosféra....

Zaobíráme se sklenkou studeného piva či vína, nabízíme i hostům a lišácky máme připraveno něco malého k snědku, jelikož na spareribs se nesmí spěchat!! Kdo by si však myslel, že při špatném počasí se spareribs nedočká, tak vězte, že lze v normální troubě při deštivém počasí vykouzlit takové klenoty, že by i Lincoln padal na záda.Ale jak říkám, venku je venku. Spareribs je Amerika a budeme se toho držet. Uděláme si salát, směs koření, barbecue, marinádu a napijeme se amerického vína.

Recepty jsou dávkovány na 2-4 kg spareribs a jsou určeny pro 3-4 osoby.

Tak jedem. Spareribs opláchneme, odřežeme případné cancoury a spareribs potřeme směsí koření.

Směs koření

3 PL soli,
3 PL mletého pepře,
2 PL hnědého cukru (když nemáme dáme med, popřípadě normální cukr),
2 PL mleté papriky,
1 PL česnekového prášku,
1 PL cibulového prášku,
2 PL kayenského pepře,
2 PL mletého hořčičného semínka,

Spareribs v koření dobře oválíme,(když nemáme hnědý cukr můžeme si upražit na pánvičce nasucho normální cukr a nebo použijeme dvě lžíce medu rozpuštěné v trošce vody a tím spareribs potřeme.A pro úplné lenochy i normální cukr jde.) nastrkáme do igelitového sáčku (větší množství uložíme do nové igelitové nákupní tašky) a necháme působit dole v lednici 6-12 hodin.Poznatky ukazují, že delší ležení masa v koření nepřináší větší efekt.

Kde se často griluje, má být barbecue marináda připravena i několik měsíců dopředu. Hotová vychladlá směs se plní do příslušných obalů a dává zmrazit. Mě se velmi osvědčil jednorázový papírový kelímek na kávu či limonádu.Ten naplním, uzavřu do igelitového sáčku a mrazím. Před použitím kelímek trochu nahřeji teplou vodou, obsah snadno vyklepnu a po rozmražení dál používám. Mražená a uleželá barbecue marináda je podle znalců lepší než marináda čerstvá.Výhodou také je, že jí máme stále po ruce kdykoliv si usmyslíme něco grilovat.

Barbecue marináda.

3 PL rostlinného oleje,
1 cibule nakrájená nadrobno,
4 drcené stroužky česneku,
1 konzerva loupaných rajčat,
2 cl jablečného cidrového octa,
2 dl vody nebo červeného vína,
1 menší šálek silné kávy,
6 PL cukru,
1 PL koření chilli,
4 PL rajského protlaku,
3-4 PL Worchestrové omáčky,
1 PL hrubé hořčice,
3 ČL soli,
1 PL mletého pepře,

Cibuli osmahneme na oleji do slámova,přidáme na pár okamžiků česnek a pak další ingredience.Vše vaříme napomalo jednu hodinku za občasného promíchání.

Ke grilovaným masům patří zeleninové saláty a tady máme jeden moc dobrý přímo z Ameriky.Jmenuje se Coleslaw a připravuje se s předstihem, aby se proležel v lednici minimálně jednu hodinu před podáváním.

Coleslaw salát.

1 malá hlávka zelí,
1 dl mléka,
1 dl cukru,
6 PL jablečného cidrového octa,
3 PL dobré majonézy,
3 drcené stroužky česneku,
2 mrkve,
1 ČL soli,

Hlávku zelí nakrájíme na slabé proužky, mrkev oškrábeme a nastrouháme. Přidáme další ingredience a řádně promícháme. Necháme zrát v chladu minimálně jednu hodinu.

Co pít????

Tak ke grilovanému masu se pije pivo i víno. Jelikož však Američané nemají tak dobré pivo jako Češi, naučili se mnozí pít ke spareribs víno z místních zdrojů a to vpravdě víno vynikající!!!Zinfandel!!!Téměř neprůhledné červené víno silné vůně a agresivního aroma po třešních, višních a ostružinách.Tohle víno je plné ovocné chuti a krásně doplňuje spareribs. Snoubení je nezapomenutelné.Víno má dlouhé a těžké doznívání, ale v ústech je stále dlouhé a těžké doznívání i ze spareribs!! Co dělat?? No tak nijak bych to nepřebíjel. Kousek spareribs a hlt vína a jste pořád u vytržení.

Tady ho máte.Kupte si ho.Je k dostání i v Evropě.
Ravenswood Vintners Blend Zinfandel 2001 13,5% California USA

Všechno máme připraveno a jedeme dál. Spareribs máme nakořeněné, roztopíme gril na málo nebo troubu na půl výkonu a začneme. Spareribs se musí péci pomalu a to podle tloušťky nejméně dvě hoďky. Netlačíme na pilu a nenecháme se ovlivnit hladovci. Spareribs rozložíme na gril a přikryjeme když máme čím.V troubě pečeme spareribs v pekáčích dvojácích.U kulových grilů to je jasné tam je poklice už od výrobce, u jiných grilů to dořešíme tím, že snižujeme příkon tepla a častěji spareribs otáčíme.

Hodinka uteče jak voda a už to voní.Tuk si občas zaškvíří, občas kapka padne do ohniště, ale my jsme v klidu.Otáčíme zodpovědně spareribs a ty se nám odměňují krásnou barvou a zejména vůní. Chrupky, které dávají masu šťavnatost pracují na plný výkon, maso zlátne a téměř padá od kosti.

Dvě hodinky jsou pryč a spareribs jsou k snědku, voní kořením, mají krásnou barvu, ale ještě musí absolvovat finální procedůru.Napřed klackem odeženeme hladové hosty, kteří se v nevědomosti staví do fronty v přesvědčení, že je již hotovo.To by jste se divili, co zlých pohledů schytá takový grilovač....

Natrháme si alobal, porce spareribs na něj poklademe, bohatě potřeme barbecue marinádou a pečlivě zabalíme.Hotové balíčky opět vložíme na gril a grilujeme půl hodinky.Výsledný efekt je fantastický.Šťavnaté maso nedostižné chuti, které se rozplývá na jazyku, gurmánské aroma a ta královská chuť....a k tomu vynikající salát a nedostižné víno...

Nevraživost je zažehnána, klacek odhozen, kamarádi vás poplácávají po zádech a jejich krásné ženy vám dávají upřímné hubičky.

Poděkování občanu USA Craig Whitsonovi dlícímu současně ve Stavangeru v Norsku.

Autor: Bunter
Přílohy
2005053101.jpg
2005053101.jpg (18.58 KiB) Zobrazeno 9110 krát
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Sapreribs, čili žebírka, článek od Buntera z Labužníka

Příspěvekod iva » 06 lis 2010, 07:39

Drobku, dobře jsi udělal. ;) Rodinné stříbro se má pečlivě uchovávat. Jen bych ráda věděla, co s Bunterem je. Dlouho o něm není slyšet. :(
Uživatelský avatar
iva
Grillman
 
Příspěvky: 137
Registrován: 05 lis 2010, 10:06
Bydliště: Oleška - Středočeský kraj

Re: Sapreribs, čili žebírka, článek od Buntera z Labužníka

Příspěvekod bocianka » 06 lis 2010, 16:16

Drobku, nic nemaž. Tohle je poklad. Už při čtení přípravy sliním jako Pavlovovi psi.
bocianka
Grillman
 
Příspěvky: 132
Registrován: 05 lis 2010, 19:16
Bydliště: Kolín

Re: Sapreribs, čili žebírka, článek od Buntera z Labužníka

Příspěvekod drobek » 06 lis 2010, 16:46

Nebudu mazat. Vzpomněl jsem si, že mi kdysi Bunter dal svolení k převzetí článku. Takže jen upravím tu mou úvodní větu. Nediv se, a ostatní taky, že se změní.
Bunterovi jsem psal a zval ho sem, zatím se neozval. Škoda, jeho psaní jsem miloval, to se četlo jak povídka. Ostatně to povídky byly.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Sapreribs, čili žebírka, článek od Buntera z Labužníka

Příspěvekod blanca » 06 lis 2010, 18:06

To je pravda, četlo se to krásně, sbíhaly se sliny a i se pěkně smálo.
blanca
Uživatelský avatar
blanca
Učedník
 
Příspěvky: 14
Registrován: 03 lis 2010, 21:29


Zpět na Poučné a veselé povídání o vaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron

x