Tentokrát z Číny

Grilování v nejtěžších podmínkách. A třeba i bez masa. Pište o vašich snech i o skutečnostech.

Tentokrát z Číny

Příspěvekod j3david » 22 lis 2013, 09:24

Tentokrát z Číny.
Protože jsou to stránky věnující se vaření a grilování, tentokrát uvedu pár postřehů z mého nedávného pobytu v Číně. Slavná čínská kuchyně, co dodat. Asi to že z ní v čínské realitě nejsem nějak moc odvázaný. Vypůjčil bych si hlášku z amerického seriálu M.A.S.H. kde v jednom dílu do jednotky přibyl čínský vzdělaný chirurg a když se s ním posléze loučili, Hawkey navrhoval: „Tak se třeba sejdeme někde u vás v Číně v nějaké dobré čínské restauraci“. A Číňan odpovídá: „Jo znám jednu výbornou .... ale ta je v Chicagu“.
Myslím že to je naprosto výstižné. Čínské restaurace a bistra v Americe jsem využíval rád, ale v Číně abych tak řekl ... nic moc. Ale zase taková havárka to není. Pohybuju se mezi „obyčejným lidem“, tedy nezbývá než se stravovat stejně jako oni. Kantýna ve fabrice smrdí přibližně stejně jako můj kompost na zahradě. Po několika dnech jsem zaznamenal na záchodě, že i to co tělo produkuje zapáchá stejně jako kantýna. Člověk musí zvládnout (jakž takž po několika týdnech tvrdé dřiny) jezení hůlkama, a to co se nedá uchopit hůlkama, to se jí v hlubokém předklonu k misce tak, aby ústa byla v úrovni misky ... a přihrnuje se to opět hůlkama. Polévka k obědu je řídká a teplá, ze všeho nejvíc mi připomínala vodu z nádobí. Není to „první chod“, ani poslední, ale připíjí se z misky v průběhu jídla. Aspoň že je teplá. Byl jsem tam v pozdním podzimu a „topná sezona“ jestě nezačala, takže cokoliv teplého bylo vítané. Jídla bych rozdělil do takových tří kategorií:
1. Dušené či vařené v sojovém octě ... většinou všelijaké trávy (opravdu) a zeleniny. Připravované na pánvi vok s poklicí.
2. Smažené či pražené na vok(u) při vysoké teplotě a úplně do mrtva.
3. Grilované ... na primitivních grilech.

Připravuje se všechno co má aspoň dvě nohy a není to člověk (i když kdo ví), nebo nábytek, a nebo co má křídla a není to letadlo. Většinou se těžko odhaduje co jíte, protože všechno je rozsekáno na kousky a při tepelných úpravách dojde k takovým změnám, že se původní živočich nebo rostlina rozeznává dost obtížně. Takové kuře rozsekané na třícentimetrové kousky od hlavy až po biskupa včetně kostí už opravdu původní konstituci nemá. Nezbývá než se modlit, aby před rozsekáním alespoň nějaké vnitřnosti vytáhli a peří oškubali. A věřil bych, že i to peří využijí v nějakém jiném pokrmu. Ne – neohrnuju na tím nos, jenom se snažím přiblížit, k jakým překvapením člověk dojde, když se stravuje opravdu jako číňan. Byl jsem v malém, dost špinavém a hodně prašném městečku, a troufl bych si tvrdit, že jsem tady byl jediný cizinec. I když cizinec ... to je tady taky dost relativní. Ono i těch číňanů je tolik „druhů“, že se kolikrát taky nedorozumí, když se chtějí domluvit. Naštěstí ovšem mají své „domečkové“ písmo, a i když každý mluví jinak, písemně se „domluví“. Znak ve všech řečech a nářečích vždy znamená to samé. Ale zpátky k vaření, grilování, a jídlům obecně. Budu vkládat fotky a posnažím se je trochu okomentovat.

1-IMG_3344.JPG
1-IMG_3344.JPG (83.07 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Při návštěvě čínské restaurace je vidět jasně jaké je menu. Prochází se většinou přes kuchyni. Vaří se totiž na ulici před restaurací. Nějakou hygienu nesmí člověk brát až tak vážně, ale musím říct, že žaludeční nebo střevní potíže mne nepostihly.

1-IMG_3345.JPG
1-IMG_3345.JPG (87.55 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Smažení přímo na ulici. Vyberete si ze syrových ingrediencí co dokážete odhadnout, co že by asi tak bylo podle vašeho gusta. Nutná domluva rukama, a jdete si sednout do jakési garáže, kterou kuchaři mají za zády. Nebo, jako já, sledujete jak se to připravuje. Toto byly jakési masové nudličky obalené nějakým kořením a asi moukou (rýžovou?). Kdybych věděl jak, zeptal bych se.

1-IMG_3391.JPG
1-IMG_3391.JPG (72.26 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Tady kuchař vaří na tradiční hliněné pícce, ve voku. Ta bedna vlevo je dmychadlo, které ovládá pravou rukou, propojené s hliněnou píckou naplněnou uhlím. Na ní je vok. Dmycháním se dosahuje opravdu vysoké teploty.

1-IMG_3472.JPG
1-IMG_3472.JPG (70.27 KiB) Zobrazeno 6978 krát

A surovina před úpravou ... nějaké nožičky i s kopýtky. Na prasečí mi připadaly dost malé, ale možná čínská prasata více nevyrostou. Vyfoceno na ulici. Protože pozdní podzim, je dost chladno, ale v létě ...

1-IMG_3468.JPG
1-IMG_3468.JPG (73.58 KiB) Zobrazeno 6978 krát

A totéž po úpravě. Kdo si chce sednout, zapluje do místnosti „vzadu“, kdo chce, koupí si jednu nohu a okusuje ji za chůze na ulici. Jedno z mála jídel kde lze odhadnout co asi jíte.

1-IMG_3469.JPG
1-IMG_3469.JPG (80.4 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Tady se (opět na ulici, jak jinak) pečou chlebové placky. Uplácá se placka, a ta se přilepí zevnitř jakési velké hliněné bečky, ve které hoří oheň. Když to stihnou odebrat včas, ani to někdy nespadne do ohně. Když ano, popel se opráší dlaní a jede se dál. Ale docela dobré. Čím je to kořeněné nevím, ale chuť zajímavá.

1-IMG_3470.JPG
1-IMG_3470.JPG (84.74 KiB) Zobrazeno 6978 krát

A jsme u grilování. Menu je v surovém stavu vyloženo směrem do ulice, kousky jsou už napíchané na bambusových jehlách, gril je jenom plechové korýtko naplněné dřevěným uhlím. Někdy jsem ovšem měl podezření že to uhlí ani nebylo dřevěné. Případný sirný zápach z uhlí klasického se ve všudypřítomném odéru a smogu lehce ztratí.

1-IMG_3471.JPG
1-IMG_3471.JPG (66.38 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Tady je restarurace vyšší kategorie. Kuchaři sice taky na ulici, ale mají už uniformy, také menu je bohatší.

1-IMG_3475.JPG
1-IMG_3475.JPG (92.03 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Pohled kuchaři pod ruce. Sofistikovaný gril je zde jasně předvedený.

1-IMG_3478.JPG
1-IMG_3478.JPG (98.55 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Nabídka restaurace na ulici. Račte si vybrat. Chlebové placky jako příloha, viz výše.

1-IMG_3476.JPG
1-IMG_3476.JPG (72.92 KiB) Zobrazeno 6978 krát

Tady toto je zajímavé. Maso rozklepané do takovéto plochy. Do fláku masa na velkém špalku asi čtvrt hodiny flákají dva číňani velkými dřevěnými palicemi na střídačku, jako u nás kováři. Přitom na to něco sypou (koření?). Pod těmi palicemi to maso nezměkne, ale naopak ztvrdne, až je skoro láme. Zde ho krájí na čtverečky tak 4x4 cm. Vzniknou takové chipsy které číňani jedí i syrové, kdo chce nechá je prohnat na voku ve žhavém oleji. Já jsem volil smaženou variantu, bylo to křupavé, kořeněné a dobré. Ta varianta syrová ... že by to byla varianta syrového tatarkého bifteku naklepávaného pod sedlem jezdce?

1-IMG_3477.JPG
1-IMG_3477.JPG (90.35 KiB) Zobrazeno 6978 krát

A tady na mastném plechu „úřaduje“ cukrář. Dělá nějaké šíleně sladké řezy. Protože já sladké nerad, nemůžu sloužit popisem chuti.

1-IMG_3479.JPG
1-IMG_3479.JPG (92.74 KiB) Zobrazeno 6978 krát

A tento dělá variantu klobásek. Všimněte si, jak jsou umělecky do spirály nakrájené. Opéká je a matlá na to nějakou omáčku. Klobásky tam jsou zajímavé, masová směs je taková nasládlá.

1-IMG_3482.JPG
1-IMG_3482.JPG (83.79 KiB) Zobrazeno 5248 krát

No a na závěr fotka trička na místním tržišti. Nekoupil jsem a hrozně toho lituju.
Naposledy upravil j3david dne 23 lis 2013, 06:08, celkově upraveno 1
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Tentokrát z Číny

Příspěvekod Mirďa » 22 lis 2013, 09:40

Pěkně člověče jsi přiblížil jak vlastně vypadá čínská gastronomie v reálu..... Inu hlavně že jsi přežil, ale reportáž fakt pěkná... Teď si nejsem jistý jestli bych tam neumřel hlady, ty nožičky bych asi nemusel....
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Re: Tentokrát z Číny

Příspěvekod j3david » 22 lis 2013, 09:43

Ty nožičky byla ještě docela dobrá varianta. Jinak docela dobré na hubnutí.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Tentokrát z Číny

Příspěvekod Mirďa » 22 lis 2013, 10:14

To si myslím, že to na přejídání pro Evropana moc nebude....
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Re: Tentokrát z Číny

Příspěvekod drobek » 22 lis 2013, 10:45

Děkuju za krásné počtení. aaa
Nikdy jsem neokusil a ani se neodvážil ty drůbeží pařátky. Jak se to vlastně jí? Ostatně na kůži drůbežích nohu mám nechuť, ne že nemám chuť. Nejlepší "Čínu" jakou jsem kdy ochutnal měli ve Vodičkové, blahé paměti. V Americku to bylo uzpůsobené americké chuti, respektive nechuti.
Tady ve Třebové je jedna čínská, chodil jsem tam na hot and sour polévku, mou milovanou. Pak jednou neměli svůj den, bylo to skoro nejedlé a tím končím. Anička si dala řízek a jak seděla se sluncem v zádech sluníčko svítilo skrz ten řízek. :lol: Moje kachna byla taky nejedlá já už budu radši vařit sám. Sehnal jsem si "Počítání nudliček v jarní polévce" a jdu na to. Zítra kuřecí kung pao. Ale do té hospody se vzorkem nepůjdu. ddd
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Další

Zpět na Zážitky z vašich cest

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron

x