(Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

O uzeni či sušení masa, ryb, klobásek, sýra a všeho ostatního.

(Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

Příspěvekod j3david » 12 led 2013, 13:59

Tak jsme se s mojí lepší polovičkou usnesli že si uděláme radost a pořídíme si malou, ale dobrou udírnu. K tomu účelu jsem kontaktoval náš partnerský server a internetový obchod "Svět grilů" a objednal si sofistikovanou "digitální udírnu Bradley". Šíleně natěšený, naprosto neznalý čehokoliv okolo uzení jsem začal studovat internetové zdroje - cože vlastně to uzení chce. Když mi přišla SMS od dopravní firmy že převzali zásilku a tato bude následující den doručena, rozhodl jsem se jednat. Podle dostupných informací nemělo smysl se pokoušet o nějaké maso jehož naložení do láku nebo nasolení vyžaduje delší čas. Takže nezbylo než si připravit rybu. Naštěstí v mražáku odpočíval už nějakou dobu losos. Protože zásilka měla být dodána další den a "uležení" před samotným uzením vyžaduje i v tomto případě nějakých 14 až 24 hodin, neváhal jsem a lososa jsem si připravil (viz níže) a těšil se že jakmile dojde udírna, hned spustím udicí proces. To byl pátek (včera). Předpokládal jsem že uzení spustím v sobotu. Jenomže v pátek začal sypat sníh, cesty na Valašsku se staly neschůdnými (a tím spíše nesjízdnými) ... a v 16:45 večer se u spediční firmy na internetu u mé zásilky za "naloženo k doručení" objevila poznámka "zásilka nedoručena". Co teď? Losos nasolený, ležící v lednici v očekávání uzení. Takže jsem to vyřešil jeho vložením do trouby a dopadlo to docela úspěšně, rodina se olizovala až na zádech. Takže to popíšu. Předesílám že recept na přípravu před uzením jsem našel někde na internetu, ale musel jsem jej tak trochu upravit s ohledem na aktuálně dostupné suroviny (nevíte proč slovo "ingredience" nemám rád?). Mánkovi a dalším ortodoxním rybářům se omlouvám za možná kacířské zneužití ryby, ale opravdu šlo pouze o záchrannou akci.

Takže suroviny (ne ingredience!):
Losos - cca 1.5 kg, z něj vykrojené filety, kůže ponechána
Sůl - cca 3 polévkové lžíce (obyč kuchyňská - žádný extrabuřt)
Cukr - cca 1 malá lžička, v originálním receptu má být hnědý, ale hold nebyl
Kopr - dost, cca 2 lžice, máme jej nasekaný v kelímku v mražáku.
Koriandrové kuličky (semínka) - cca lžičku - z naší bylinkové zahrádky ještě z léta
Hrubě drcený pepř - co já vím kolik? Prostě na popepření

Koriandr jsem prohnal tříštivým mlýnkem na kafe (šlo by to podrtit v hmoždíři, ale takto to bylo pro lenocha jednodušší). Z koriandru, kopru, cukru a soli jsem vytvořil suchou směs. Filety z lososa jsem malinko zakápnul rostlinným olejem a zasypal touto suchou směsí kterou jsem vetřel a vmasiroval do filetů. Následně opepřil a složil jsem filety na sebe tak že maso bylo dovnitř, kůží ven. Následně podle receptu na přípravu pro uzení jsem vše zabalil do potravinové folie těsně, tak aby k tomu nešel vzduch. Uložil do chladna (do ledničky) na 24 hodin, občas když jsem si vzpoměl jsem to obrátil aby se vypocené šťávy neshomažďovaly jenom kolem jednoho filetu, ale prostupovaly celým balíčkem. Až dosud jsem více-méně respektoval recept na přípravu před uzením. Ale udírna nikde, losos se 24 hodin koupe ve vlastní slané šťávě a je nutno něco s tím dělat.
Z grilu který je na zimu zaparkován v garáži jsem vypreparoval rošty a zjistil že pasují na plech do trouby. Do plechu jsem nainstaloval alobalovou folii abych jej po akci nemusel drhnout. Nad alobal přišel rošt z grilu, na rošt filety z lososa kůží dolů. Pro uzení se má koření omýt a tím i trochu "odslanit" samotné maso. Ale "posyp" z koření vypadal dost dobře esteticky a dobře voněl, tak mi to přišlo škoda a dal jsem to na rošt tak jak to bylo.
Troubu jsem nastavil na 220 stupňů, pečení jenom shora. Po dvaceti minutách bylo hotovo.
Pomocná síla (manjelka) k tomu udělala dip z jogurtu, nastrouhané kyselé okurky a česneku. Doplnila to vařeným bramborami s máslem a zázrak byl hotov, losos zachráněn.
Až mi udírna dojde a až ji nastartuju a vyzkouším, napíšu recenzi. Prozatím se dělím a metodu jak zachránit situaci kdy se udírna nevyskytne v pravý čas.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: (Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

Příspěvekod Mánek » 12 led 2013, 14:17

Vyřešil jsi to bravurně a určitě ke zneužití nedošlo, protože tě ten losos nezažaloval! :AD
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: (Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

Příspěvekod drobek » 12 led 2013, 17:46

Krásné. V podobné situaci bych asi udělal losos gravlax (je tady), skládám autorovi hlubokosklon za nápaditost CC
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: (Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

Příspěvekod jednorožec » 14 led 2013, 00:34

Kuchař má umět rychle improvisovat, což jste předvedl tímto "pečeným gravlaxem".
S popsanou "raitou" (přílohou na bázi jogurtu) si to dovedu představit jako výhru. Nechal bych se pozvat.
Uživatelský avatar
jednorožec
Učedník
 
Příspěvky: 23
Registrován: 30 čer 2012, 01:31
Bydliště: Anglie

Re: (Ne)uzený losos co se povedl tak trochu nechtěně

Příspěvekod j3david » 14 led 2013, 08:53

No - když to tak hodnotím s mírným odstupem, tak ano ... musím říct že to je téměř identické s Gravlaxem. Nicméně to byl skutečně recept na uzení. Viz http://www.happyhobby.cz/happyhobby/esh ... ch-BRADLEY ... odstavec "Slavný Bradleyho uzený losos". V závěru se losos měl opláchnout ve vodě, nechat osušit a vložit do udírny naležato na rošt kůží dolů.
Ještě ale následovalo další příjemné překvapení druhý den. Protože jsme doma tři strávníci, půlka jednoho filetu zůstala nesnězena a byla vložena do ledničky k pozdější spotřebě. Po vychlazení, postudenu s bílým pečivem k vínu to byla lahůdka.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28


Zpět na Připraveno v udírně, sušičce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron

x