Kulajda - Šumavská polévka

Kulajda - Šumavská polévka

Příspěvekod drobek » 21 pro 2011, 17:58

Když jsem byl letos v Česku naučil mně kamarád Had tuhle dobrotu, já ji dovezl do Americka, teda ne polévku, jen recept. :ugeek:
Jsem přesvědčený že ji zná kdekdo, ale já to nebyl a Anička taky ne. Teď už je to jinak a máme ji rádi oba. Samozřejmě že i receptů je víc a předpokládám, že se tu objeví variace v komentářích. No a tak to má být. Přestože o vaření něco víme, stále je místo na zlepšení. Polévku jsem vařil včera, nefotil, protože ono na tom po pravdě není nic vidět. Jen hrnec, no a ten máme všichni doma. Kdo ne, tak holt musí do hospody.
BB

Tak a teď už k věci.

Ingredience:
3 brambory, oloupané a na kostičky nakrájené
Stejně tolik čerstvých hub, ale stejně mi to chutná víc se sušenými. Mají nějak víc vůně
pořádná lžíce hladké mouky na záklechtku
1/2 litru smetany
1 l vody
masox, pokud možno zlatý, je nejlepší. Prý.
kmín
ocet
8 celých pepřů
8 nových koření
sůl
3 bobkové listy
kopr pořádná hrst
4 vejce na tvrdo

Postup
do vody s masoxem nebo do vývaru dáme vařit brambory, houby a koření. Někdy přidám nahrubo nakrájenou mrkev, nebo cuketu, nebo....Když brambory změknou a nevadí, dokonce je to lepší když jsou krapátko rozvařené, přilijeme šlehačku s rozkvedlanou moukou. Ta šlehačka je luxusní vylepšení, kdysi se dávalo mléko. Provaříme, pak okyselíme podle chuti, osolíme a přidáme spoustu nasekaného kopru.
Do talířů nakrájíme vejce na tvrdo, zalijeme polévkou a podáváme. Někdy místo vajec na tvrdo dám míchaná vejce, hodně udělaná.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Kulajda - Šumavská polévka

Příspěvekod iva2111 » 02 led 2012, 17:59

Úúúžasná polévka! U nás doma ji jím jen já a pak tchýně, když dojede na návštěvu. Hoši ji nemají rádi kvůli kopru (nechápu proč....mlaďounký, čerstvý kopr bych nejraději baštila jak koza :lol: ), oni ho respektují a berou jen v nakládaných okurkách.
Uživatelský avatar
iva2111
Učedník
 
Příspěvky: 20
Registrován: 31 led 2011, 09:12
Bydliště: Nádherný kraj jižní Moravy.....u Kyjova :-)

Re: Kulajda - Šumavská polévka

Příspěvekod drobek » 02 led 2012, 18:16

Ivo, naprosto souhlasím, nechápu, ale ani trochu, jak může někdo mít nerad kopr. Sám taky jednoho takového znám, a je to jinak docela fajn člověk. :AD
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová


Zpět na Polévky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron

x