Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Příspěvekod babi » 04 pro 2010, 20:40

50g másla na smažení zeleniny
160g polévkové zeleniny (mrkev, kořenovou petržel a nejvíce celeru), očištěnou a na jemné nudličky nakrájenou
sůl a bílý pepř
40g másla na zásmažku
40g mouky
kapří játra
jikry, nebo mlíčí
rybí hlava a jakékoliv odřezky + vodu na vaření
na špičku nože nastrouhaného muškátového oříšku
pažitka, nebo petrželka
250g květáku (nemusí být), rozebraného na malé růžičky

Postup
Hlavu kapra zbavenou skřelí a jakékoliv odřezky z kapra uvaříme po 10min. Během vaření sbíráme šum. Vývar slijeme, prochladlou rybu dobře obereme a dáme stranou. Vývar také uschováme.

Zeleninu usmažíme na másle a potom ji vložíme do vařícího vývaru z hlavy a povaříme. Přidáme obrané maso. V malém kastrolku připravíme jíšku, přidáme do polévky a dobře povaříme.

Vnitřnosti (mlíčí, nebo jikry) dobře oprané a blan zbavené, nakrájíme na kousky a dáme do kastrolku s vodou povařit asi 20min. Potom je slijeme (jikry našleháme vidličkou) a vložíme do vývaru se zeleninou. 10min. před ukončením vaření vše osolíme, opepříme a přidáme květák rozebraný na růžičky. Je-li nutné, dolijeme vodou.

Před koncem vaření přidáme muškátový oříšek, zelenou pažitku a horkou polévku podáváme s ¨Piškotovým svítkem¨, nebo jenom do zlatava osmaženou houskou nakrájenou na kostičky.

P.S.: Snažte se koupit jikrňáče. Je-li jiker mnoho, tak je můžete zmrazit, nebo z nich připravit třeba řeckou rybí pomazánku ¨Taramosaláta¨.
Můj manžel měl předštědrovečerní úkol mimo zakoupeni krasne jedličky na statosti koupit kapřici a vždycky jikrňačku donesl. Nejspíš pro zasmání; jeden rok byl však někde na služební cestě a tak jsem nakupovala já. Doma jsme už měli 3 kapry/kluky zmražené, já byla trochu zoufalá a tak mě napadlo kaprům smáčknout řiťku a ejhle z jedné lezly jikry ;o) V rybárně to ovšem něměli rádi, ale já už měla svoji kapřici/jikrňáčku a věděla jsem, že mě pochvala nemine ;o) Později nám Manek poradil, že jikrnačka se u kaprovitých ryb pozná podle tvaru řitního otvoru. Mlíčňák má řitní otvor jako čárku
(-), jikrnačka kulatější (o-), asi takhle…
Uživatelský avatar
babi
Kuchtík
 
Příspěvky: 41
Registrován: 05 lis 2010, 16:06
Bydliště: Ottawa

Re: Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Příspěvekod Mánek » 04 pro 2010, 21:07

Babi, děkuji za citaci! ;)
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Příspěvekod babi » 05 pro 2010, 18:27

No, co je fakt, to je fakt a to se neda uprit :)
Uživatelský avatar
babi
Kuchtík
 
Příspěvky: 41
Registrován: 05 lis 2010, 16:06
Bydliště: Ottawa

Re: Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Příspěvekod Brutzel-Svejk » 06 pro 2010, 08:41

Urcite vyzkousim, jeste jsem polevku z ryb nedelal.
Kdybych k tomu měl ještě sílu, nedělal bych vůbec nic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Brutzel-Svejk
Bakalář
Bakalář
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 16 srp 2010, 19:25
Bydliště: Nemecko

Re: Štědrovečerní tradiční polévka z kapra

Příspěvekod kikimor » 16 pro 2010, 04:48

Ano, tato polévka musí být výborná. Mohu-li poradit, zkuste do skoro hotového díla poslat neslazené zahuštěné mléko(tatra, salko), při podávání ozdobte listovou petrželkou. Knedlíčky dělám z bílého toustového chleba bez kůrek, se smetanou, vajíčkem, muškátem, bílým pepřem, solí a trochou uvařeného rybího masa.
kikimor
 

Další

Zpět na Polévky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron

x