Tažený jablečný závin

patří nepostradatelně k dobré národní kuchyni

Tažený jablečný závin

Příspěvekod Mánek » 04 úno 2011, 17:17

Když je tažený, že by to byl tažin? :AD

Ale vážně. Na tuhle věc jsem se chystal už několik let a stále jsem si nacházel různá zdůvodnění, proč právě teď ne. Jenže jsem si dnes otevřel http://conovehonakopci.cz/ a zjistil, že už i tam se tahá o stošest, a dokonce z celozrnné mouky! Tak to mi dodalo a hned jsem šel vytvořit svůj historicky první (a doufám, že ne poslední!) tažený závin i já!


Suroviny:
250-300 g hladké mouky,
1 vejce,
2 lžíce másla,
1 lžička octa,
125 ml vlažné vody,
špetka soli

Náplň:
jablka,
nastrouhaná kůra z poloviny citronu,
rozinky,
mletá skořice,
rozdrcené sušenky, piškoty nebo strouhanka,
vanilkový cukr,
cukr podle chuti

máslo na potírání

Příprava:
Do pekárny dáme vodu, ocet, špetku soli, máslo, vejce a mouku. Zapneme na program "těsto" a necháme jej projet až do konce (včetně kynutí, i když nic nekyne), protože uhnětené těsto si má odpočinout alespoň 30 minut v teple. Na stůl položíme buď ubrus (nedoporučuji, špatně se z něj odstraňuje mouka), případně jej potáhneme plastickou fólií (což se osvědčilo). Po celé ploše fólii poprášíme moukou, vyklopíme na ni těsto, také pomoučíme a válečkem rozválíme, co to jde. Potom pomoučenýma rukama zespodu vytahujeme těsto od středu do krajů (nejlépe hřbety rukou), dokud se nám nezdá, že už by se mohlo začít trhat. Třetinu těsta posypeme strouhankou, nebo drtí z piškotů či sušenek, poklademe na plátky nakrájenými nebo nastrouhanými jablky, posypeme rozinkami, skořicí, vanilkovým cukrem, a podle kyselosti jablek případně dosladíme. Pomocí fólie těsto začneme stáčet a stočenou část hned potíráme rozpuštěným máslem. Máslem potřeme i zbytek těsta bez náplně.

Obrázek

Stočený závin položíme pomocí fólie na plech vyložený pečícím papírem a opět jej celý potřeme máslem.

Obrázek

Troubu rozehřejeme na 170°C a závin pečeme po dobu 40 minut. Během pečení jej ještě třikrát potřeme na povrchu máslem. Hotový jej opět pomašlujeme a necháme vychladnout.

Obrázek

Nakrájíme, pocukrujeme, uvaříme kotel vylepšeného čaje a necháme si chutnat!

Obrázek

HP BB
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Tažený jablečný závin

Příspěvekod Dag » 04 úno 2011, 22:56

Mánku, to je nápad, udělat tažené těsto v pekárně. Skvělý nápad.Hnee v neděli vyzkouším.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Tažený jablečný závin

Příspěvekod Mánek » 05 úno 2011, 00:28

To víš, my muži jsme od přírody líní a proto jsme toho tolik vynalezli! :AD
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Tažený jablečný závin

Příspěvekod noskovice » 05 úno 2011, 07:59

Tak tohle je bomba! Být v důchodu má své pro hlavně u tebe. Tvůj čas věnuješ krásným věcem. :roll: GG
Uživatelský avatar
noskovice
Učedník
 
Příspěvky: 22
Registrován: 06 lis 2010, 17:42

Re: Tažený jablečný závin

Příspěvekod iva » 05 úno 2011, 11:13

Mánečku, jakou folii si použil? Potravinová folie, co se s ní přikrývají misky, je asi moc tenká, že? Nebo stačí rozstřhnout nějaký větší mikrotenový pytlík?

Soňo, ahoj BB Kde se pořád touláš?
Uživatelský avatar
iva
Grillman
 
Příspěvky: 137
Registrován: 05 lis 2010, 10:06
Bydliště: Oleška - Středočeský kraj

Další

Zpět na Moučníky a jiné sladkosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron

x