Jahodové řezy s tvarohovým krémem

patří nepostradatelně k dobré národní kuchyni

Jahodové řezy s tvarohovým krémem

Příspěvekod jaga » 07 čer 2011, 12:54

O víkendu jsem byla s přáteli na chalupě na Vysočině, a protože paní domácí vařila pro 8 lidí, vzala jsem si na starost dezert.
A protože pan domácí musí držet beztukovou dietu, vzniklo něco velice dietního a přitom jedlého a rychlého na přípravu (a nakonec i konzumaci).

Potřebujeme:

Na piškot:
6 vajec,
8 lžic polévkových studené vody,
špetku soli,
24 dkg mletého cukru,
30 dkg jemně mleté celozrné mouky pšeničné (může být i polohrubá bílá)

Na krém:
1 vanilkový puding bez vaření Olé,
3 dcl studeného mléka,
25 dkg tvarohu tučného, může být i ve vaničce,
1 vanilkový cukr

asi 1 kg dobře zralých, očištěných jahod,
10-15 dkg mletého cukru, podle kyselosti jahod a jak má kdo rád sladké,
želatina

Postup:
Oddělíme bílky do mísy, žloutky do hrníčku. Mouku i cukr přesijeme přes síto, každé zvlášť na talíř. K bílkům přidáme 8 lžic studené vody a sůl a vyšleháme pevný sníh, který ale nesmí být příliš tuhý, piškot z něj je pak jakoby sušší.
Do sněhu vařečkou jemně vmícháme jeden žloutek po druhém. Nyní na sněhovou hmotu nasypeme 2 polévkové lžíce cukru(ten nejdříve) a na cukr stejné množství mouky a velice zlehka obracením sněhu zapracujeme a takto pokračujeme až spotřebujeme všechen cukr i mouku. Těsto má hedvábný lesk.
Nalijeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech a pečeme při cca 160°C (horkovzdušná) asi 20min . Piškot necháme důkladně vychladnout. Pak jej na povrchu propícháme vidličkou a potřeme rozmačkanými jahodami s cukrem. Použijeme asi polovinu množství jahod. Necháme jahodový protlak vsáknout do piškotu.
Zatím si připravíme krém: ve šlehači podle návodu připravíme puding bez vaření, přidáme vanilkový cukr a tvaroh a dobře zašleháme. Krém dostane strukturu jako se šlehačkou, je krásně lehký a chutná výborně. Krém natřeme na piškot s mačkanými jahodami a poklademe zbylými jahodami překrojenými na polovinu. Nikdo nechtěl čekat, až by ztuhla želatina, takže to bylo bez ní, ale myslím, že by nebylo od věci ji nakonec dát...
P.S. před časem jsem "objevila" celozrnou mouku a jsem velice překvapená, jak dobře se z ní peče, jak krásně voní, připomíná mi to doby, kdy jsem s dědečkem chodila mlít mouku do mlýna a to už je hodně dávno...
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Jahodové řezy s tvarohovým krémem

Příspěvekod zuzuliatko » 07 čer 2011, 15:25

Toto znie uzasne, urcite vyskusam. da sa pouzit aj normalny puding ci je lepsi ten bez varenia ?
Zelatinu asi tiez nedam. S celozrnnou mukou sme doma parkrat skusali piect, ale nikdy cesto nevykyslo
dobre. Aj ked robim celozrnne muffiny davam len polku takej a polku hladkej muky aby sa podarili.
Ale voni krasne, to jej treba nechat :)
Uživatelský avatar
zuzuliatko
Učedník
 
Příspěvky: 12
Registrován: 07 bře 2011, 09:12

Re: Jahodové řezy s tvarohovým krémem

Příspěvekod jaga » 07 čer 2011, 16:45

zuzu :) kvůli rychlosti jsem použila ten bez vaření, nevím, jestli bys s normálním pudingem dosáhla našlehání, nezkoušela jsem to...moc často modifikovaný škrob nepoužívám, ale občas jím nahrazuji v krémech šlehačku, ty krémy i dobře drží, i když v nich není žádné máslo...o používání celozrné mouky najdeš hodně poznatků a dobrých rad u Kláry http://conovehonakopci.cz/?p=2534, tento koláč dělám podle ní a plním krémem o němž se bavíme :D ať se Ti vaření a pečení daří
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Jahodové řezy s tvarohovým krémem

Příspěvekod Dag » 08 čer 2011, 06:42

Sláva, sláva, začínají zrát české, voňavé jahody.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6


Zpět na Moučníky a jiné sladkosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

x