Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

patří nepostradatelně k dobrým mezinárodním kuchyním

Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

Příspěvekod jaga » 05 úno 2011, 19:54

Dnes jsem poprve vyzkoušela dárek, keramiku od Emile Henry a tento recept byl přiložený v letáku. Hotový koláč je fantastický, tak si dovolím vložit jej sem.

Na těsto potřebujeme:
200 g polohrubé mouky
100 g másla
špetka soli
1 žloutek
5 cl vody

Náplň:
6-8 větších jablek
200 g cukru, jemný krystalový
80 g másla

Postup:
Ztuhlé máslo nakrájíme na kostičky cca o hraně 1cm, přidáme do mouky se solí a prsty promneme dokud se nespojí ve velmi jemné hrudky jako na drobenku. Poté přidáme žloutek a studenou vodu a jemně zpracujeme v těsto, dáme asi na hodinu odležet do lednice.
Na dno keramické formy nasypeme cukr a zahříváme až začne karamelizovat, pozor na přepálení, keramika hřeje i po odstavení z plotýnky. Postupně opatrně přidáme máslo a znovu zahřejeme až k varu. Odstavíme a mezi tím oloupeme jablka, odstraníme jadřince a každé nakrájíme na osminky.
První vrstvu jablek naskládáme do karamelu zaoblenou stranou dolů, druhá vrstva se poklade do mezer, zaoblenou stranou nahoru, co nejtěsněji k sobě.
Z těsta vyválíme mezi dvěma foliemi plát o něco větší, než je průměr formy a přikryjeme jím vyskládaná jablka, na okrajích těsto stlačíme lehce dolů.
Pečeme v předehřáté troubě při 180°C asi 40 minut. Před vyklopením necháme koláč asi 10 minut vychladnout.
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

Příspěvekod drobek » 05 úno 2011, 21:10

Pravda pravdoucí je, že převrácený koláč je snadné udělat a výsledek je víc než úměrný námaze, totiž skoro žádné a tolik dobroty najednou.... Máme ho rádi, bohužel má Anička je na permanentní dietě aby zhubla, no tak to mám zakázáno vyrábět. :mrgreen:
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

Příspěvekod jaga » 05 úno 2011, 21:55

Aničce držím palce, ať vydrží... no taky bych neměla, ale krabičky se vozí jenom ve všední dny, tak zase až v pondělí...a nejsem na koláč sama, moc ho na mně nezbude - naštěstí banan;
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

Příspěvekod Mánek » 06 úno 2011, 04:21

Tohle jsem viděl někoho dělat na TV Paprika a hodlám si to taky jednou vyzkoušet. Jenom počkám, až se urodí jablka, kupovat je za ty ceny nebudu, to už radši zrovna koupím ženě "zlatá brilianta"! ;)
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Tarte Tatin- převrácený jablkový koláč

Příspěvekod jaga » 09 srp 2011, 22:24

chtěla jsem přidat fotky, pekla jsem v neděli a stíhala fotit, ale nejde mi vložit, snad se to naučím...?
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Moučníky a jiné sladkosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

x