Kreolský bramborový salát

Kreolský bramborový salát

Příspěvekod drobek » 05 pro 2014, 13:59

Recept i fotky od Wydry, zveřejněno ve Varecha.sk

velky-recept13726_1417433890.jpg
velky-recept13726_1417433890.jpg (35.13 KiB) Zobrazeno 7807 krát

Fantastický salát z brambor, cibule a vajec. Je čas vánoční, možná se tento salát hodí i na jiný stůl než je můj.
Poprvé jsem ho viděla tvořit před lety mezi kreoly na Seychelach. K salátu byla čerstvě vylovená ryba na grilu, vařený chlebovník, rýže. Jako desert pak byl hašiš :-)


Suroviny
spousta brambor
2 - 3 ks velké cibule
2 - 3 ks limetky nebo citrón
sůl
několik lžic rostlinného oleje
5 - 6 ks vajec

Postup přípravy receptu
Dáme vařit brambory ve slupce a připravíme si velký, plochý, kulatý talíř nebo mísu.
Dáme si vařit i vajíčka, aby byla pěkně natvrdo. Vařená ochladíme a oloupeme.
Cibule oloupeme, překrojíme na poloviny, ze kterých krájíme tenoučké obloučky. Co nejtenčí!
Nakrájenou cibuli zalijeme vařící vodou a necháme zchladnout tak, abychom ji rukama pak mohli z vody vyndat a vyždímat.
Spařené a vyždímané proužky cibule dáme do misky. Posypeme přiměřeně solí a promneme pečlivě prstama. Když je sůl rozpuštěná, zalijeme cibuli šťávou z jednoho citronu (nebo dvou limetek) a opět promneme. Z cibulových proužků se stanou měkoučké nitky. Zalijeme je dobrým olejem. Množství asi takové, kolik bychom dali kdyby byl salát v míse.
Uvařené brambory oloupeme, krájíme je na kolečka, které skládáme vedle sebe na talíři. Každou vrstvu lehce osolíme a tvoříme pyramidu.
Vajíčka vařená kráječem naplátkujeme a podle obrázku je střídavě vkládáme mezi plátky brambor.
stredny-postup13726_1417434246.jpg
stredny-postup13726_1417434246.jpg (19.08 KiB) Zobrazeno 7807 krát

Nakonec pinzetou nebo vidličkou přetahujeme pyramidu nitěma cibule. Nakonec lžící pokapeme olejem, ve kterém byla cibule.
Takto upravený salát dávám na stůl tak, aby mohli jíst všichni. Vtip je v tom, že se brambory i vajička odebírají od spoda a tak se ty horní brambory i vajíčka stále propadají a tím se i neustále promíchavají. Nikdo není ošizen o vajíčka ani o cibuli! A protože je ta cibule výborná, doporučuji udělat ji víc, než hodně.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Kreolský bramborový salát

Příspěvekod j3david » 06 pro 2014, 02:31

NO to je náádhera. Hned jak se dostanu domů tak to udělám. Postavím vedle udírny kterou mám v úmyslu rozjet a bude se ochutnávat :-)
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Kreolský bramborový salát

Příspěvekod drobek » 06 pro 2014, 08:35

Taky už se těším až přijde na řadu. Miluju brambory na všechny způsoby a saláty zvlášť HP
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Kreolský bramborový salát

Příspěvekod parles » 06 pro 2014, 10:13

Chybí mi tam ta cibule s lákem, tak jsem se podíval na Varechu. No a zjistil jsem, že jsi Drobku, opsal jen polovinu postupu, asi Ti do toho něco přišlo a ztratil jsi koncentraci! :mrgreen:
To nejlepší teprve přijde!
Uživatelský avatar
parles
Grillmeister
 
Příspěvky: 195
Registrován: 05 lis 2010, 08:21
Bydliště: Děčín

Re: Kreolský bramborový salát

Příspěvekod drobek » 06 pro 2014, 10:43

Neztratil, kopíroval jsem a hned to opravím. Děkuju.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová


Zpět na Brambory a věci z nich

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

x