Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod j3david » 14 bře 2017, 09:36

Ano – na vyřešení udírny mám tak +- půl roku teď přes léto, kdy se budu věnovat spíše grilování než uzení. Nicméně zkušenosti s Bradleym mne vedou k ujasnění priorit které bych si chtěl s udírnou splnit.
1. Udit budu tak 4 – 5 krát do roka, což vede k tomu, že udírna musí být lehce přenosná a skladovatelná např v garáži (to Bradley splňoval a viděl jsem to jako jeho výhodu). Takže tímto padá udírna zděná. Taky z prostorových důvodů. Přestože mám zahradu, nechci aby kvůli pár akcím do roka tam strašila a zavazela nějaká stavba.
2. Takže zbývají možnosti dvě – buď plechová, nebo dřevěná. Dřevěnou udírnu bych byl schopen si zbastlit sám, plechy nenaohýbám, takže tu bednu bych si musel nějakou koupit. Vhodná možnost mi připadá plechovka „Impuls“ za rozumnou cenu. Možná ani ne moc dražší než samovýroba dřevěnky.
3. Udírnu bych určitě chtěl isolovanou protože udit budu v každém případě venku (v zastřešeném altánku), ale povětšinou v zimě. Dřevěná jakési podmínky isolace asi splňuje už z principu, plechová musí být isolovaná už „z výroby“. Takže definitivně – pokud plech, tak profesionální výroba.
4. Kapacita na cca 10 kg „díla“ na jedno uzení (jako má Bradley) mi vyhovuje. Zabijačku zpracovávat nikdy nebudu a 10 kg uzeného, nebo klobás ne na naši spotřebu (včetně rozdávání příbuzným a kamarádům) až až. Taky nemám větší skladovací kapacitu na nakládaní do láku. V nejhorším můžu vždycky přidělat. Z toho vychází rozměry +- stejné jako Bradley – a nahrává to té výše zmiňované přenositelnosti a skladovatelnosti.
5. Určitě chci mít oddělené vytápění udírny a vykuřování jako to měl Bradley. Má to obrovské výhody v ovladatelnosti, regulovatelnosti a „blbuvzdornosti“.
6. Nechci topit dřevem (vykuřovat samozřejmě jo). To proto, že nemám spolehlivý zdroj vhodného dřeva, nemám ho ani kde sušit, skladovat, nechci odkorňovat a bla bla bla. Dřevěné štěpky se dají pořídit relativně levně ve vysoké kvalitě a velkém výběru druhů. Takže mi vychází topit elektrikou, případně plynem. Ale nejspíše elektrikou.
7. Vykuřování generátorem kouře nezávislým na topení. To má výhodu toho, že můžu eventuelně udit i studeným kouřem. Vlastní výroba generátoru kouře je opět zámečnická práce, což není můj šálek kávy, takže výsledek by byl nejistý. Přichází v úvahu taky použít generátor z Bradleyho který mi funkční zbyl, ale to mne potom nezbavuje závislosti na poměrně drahých (i když kvalitních) briketkách. Ale protože bych jich přece jenom v některých případech chtěl použít, uvažoval bych udělat udírnu jako jakýsi „hybrid“ kde by se dal strčit jak generátor Bradley, tak i nějaký jiný. Na trhu jsou momentálně k dostání dva typy které pracují s dřevěnou štěpkou. Je to polský „Dymbox“ a rovněž polský „Borniak“. Tuzemský „ToJo“ je kopie Dymboxu která mi ovšem připadá trochu „humpolácká“, navíc za stejnou nebo vyšší cenu. Řešení od tuzemské firmy Impuls kdy se piliny (štěpka) sypou na misku nad topnou spirálou nespňuje moje požadavky na kouření nezávislé na vytápění, navíc se mi zdá, že do pilin bude kapat tuk který se tam bude přepalovat. Taky takto vyvíjený kouř bude generovat i spoustu dehtu a kyseliny octové, což obojí není moc vhodné. Řešilo by to časté vysypávání a výměna misky s pilinami, ale toto už je příliš velký kompromis. Generátor „Dymbox“ to umožňuje elegantně řešit vhodnou konstrukcí udírny (sklon „dýmicí“ trubky, odkap kondenzátu a dehtu do přistavené misky, eventuelně odvod mimo udírnu) a generátory jak „Bradley“ tak „Borniak“ to mají vyřešeno (shazování briketek nebo štěpky do misky s vodou a následně automatický přísun nového materiálu).
8. Jako velmi šikovné považuju na Bradleym řešení deflegmátoru dýmu který umožňuje taky odvod kapajícího tuku mimo „topnou zonu“ do přistavené misky. Tento deflegmátor z Bradleyho buď využiju, nebo podle tohoto vzoru nechám vyrobit podobný. Jedná se vlastně jen o šikovně tvarovaný plech.
Takže – tyto úkoly přede mnou stojí, přes léto vystačím se zásobami vyrobenými ještě pře tím, než Bradley odešel do věčných lovišť.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod Mánek » 15 bře 2017, 08:31

Celkem s tebou souhlasím, mám asi stejné představy. Bednu zbastlím sám, dřevěnou - jestli i zateplím, teprve uvidím. Vyhřívání raději elektrické, vhodná se mi jeví elektrická spirála od Impulsu s termostatem (stojí okolo 500.- Kč), a vyvíječ kouře na způsob DymBoxu, není to složité na výrobu, takže taky budu bastlit. Protože to bude napevno v pergole, tak bedna bude větší, cca 1x1x1,5 m výška.

bbb HP

generátor plánek.jpg
generátor plánek.jpg (52.64 KiB) Zobrazeno 6974 krát
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod drobek » 15 bře 2017, 11:10

Já měl ještě v Americe udírnu, taky zbastlenou, ale fungovala. Dřevěná bedna na výšku, plechem vyložená. Na dně těleso z elektrického sporáku, na něj jsem dával litinovou pánev s odštěpky dřeva a ve stěně zabudovaný termostat z elektrického bojleru.

Chápu, že to není perfekt, ale fungovalo to.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod j3david » 15 bře 2017, 11:27

Pro Mánka:
1. Myslím, že dřevěnou udírnu nějak isolovat netřeba. Ale prosím - lze si s tím vyhrát.
2. Topná spirála od Impulsu se mi zdá schůdné řešení - asi jej taky využiju.
3. Pokud jde o rozměry - osobně bych preferoval udírnu spíše vyšší, než nějakou rozložitou. Možná rozměr 1 x 1 metr je příliš velký. Aby to kouř dostatečně vyplnil! Jestli máš pod pergolou dost místa, zkus uvažovat o udírně "štíhlejší", zato však vyšší.

Uzení zdar HP
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Bradley - automatická a poloautomatická udírna

Příspěvekod Mánek » 15 bře 2017, 17:39

Já jsem měl dřevěnou neizolovanou bednu o těch rozměrech, co jsem napsal, a docela mi vyhovovala. Ovšem zamontoval jsem si tam kolotoč. Ono to je zatím v hlavě, teď si stloukám přenosnou, než bude pergola, a na té chci vyzkoušet, co a jak. Pak to u té stabilní jenom doladím podle potřeby. :)
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

PředchozíDalší

Zpět na Bradley

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron

x