Roštěnec na rožni

Roštěnec na rožni

Příspěvekod j3david » 27 čer 2012, 15:46

Roštěnec na rožni.
Jako začátečník sice nemám nic moc ke sdílení, nicméně o tento nenadálý úspěch se podělím. Sešla se u nás širší rodina a přátelé a i když to nebylo úmyslem, v hlavní roli se ocitl můj nový plynový gril. Takže začala už od pátečního rána grilpárty ke které každý něčím přispěl, grilovalo se kde co, ale v sobotu večer byli z toho všichni tak trochu unavení a na nic moc dalšího z grilu už chuť nebyla. Přitom v ledničce se na nás smálo asi 2 kg vysokého roštěnce. V lehce „oslivovicovaném“ stavu jsem zalistoval v knize Stevena Raichlena „How to Grill“, trochu zaimprovizoval protože v sobotu v noci už nemám šanci chybějící ingredience sehnat a výsledkem byl nedělní zážitek. Takže popíšu:
Ingredience:
1,5 - 2 kg roštěnce vcelku
1 – 2 mrkve
4 ks sýra „korbáčik“ (v originále čedar – ale sezeňte jej u nás v sobotu v noci)
Hořčičný prášek (mleté hořčičné semínko, naštěstí toto jsem měl) cca 3 - 4 lžíce
BBQ omáčka typu podle chuti
Hrubá sůl
Na potírání (smíchat):
Cca deci olej (použil jsem olivový, ale asi není potřeba takový luxus)
2 stroužky drceného česneku
Zelené bylinky co dala zahrada (saturejka, tymián, oregano ...)
Lžička medu (v originále melasa)
Příprava před grilováním:
Mrkev jsem překrojil po délce křížem tak že vznikly 4 dlouhé tenké „tyčky“. Totéž by se asi provedlo s čedarem, já protože jsem měl korbáčiky jsem je použil tak jak jsou. Roštěnec vcelku jsem špikovací jehlou „protáhl“ podélně těmi mrkvemi a sýrem. Podélně myšleno tak, že to bylo „po vláknech“. Pří závěrečném krájení plátků to potom vytvoří v mase „mozaiku“. Vím že píchat do masa už před grilováním je jaksi nežádoucí, ale říkal jsem si že když to dělá Steven Raichlen, tak to zkusím. Provázkem jsem špalek roštěnce svázal, sešněroval a stáhnul tak aby vytvořil co nejpravidelnější válec. Takto připravený válec jsem posypal mletým hořčičným semínkem, vetřel to do masa a nechal to tak do druhého dne. Asi by šlo použít i klasickou hořčici. Druhý den jsem válec po délce napíchl na rožeň. Opět další díra do masa. V originále se to peče na drátěné kolíbce, ale hold jsem si chtěl vyzkoušet i rožeň s motorkem. Jak se nakonec ukázalo, nevadilo to. Zřejmě jak kovový rožeň vede teplo, tak se ta díra zatáhla i zevnitř a šťáva nevytekla.
Grilování:
Gril jsem rozpálil naplno co to jenom šlo, potom jsem dovnitř umístil rožeň a nechal cca 10 minut otáčet při této teplotě (210 st.C). Následně jsem vypnul středové tři hořáky (pod masem) a boční jsem nastavil na minimum. Teplota klesla na nějakých 100 - 110 st.C. Takto jsem to za občasného potírání nechal točit další 2,5 hodiny. Poslední čtvrhodinu jsem od potírání olejovou směsí přešel na potírání BBQ omáčkou. Po ukončení pečení jsem maso stáhl z řožně, posolil hrubou solí, přikryl alobalem a nechal asi 15 minut. Chtěl jsem nechat déle a krájet to až za studena, ale přítomní se seběhli a nedali mi šanci. Krájeno na tenké plátky, mozaika z mrkve a sýra vypadala úžasně, šťávička co s toho tekla voněla, maso na řezu růžovoučké, měkké, šťavnaté. Úspěch nečekaný ale dokonalý. Asi by se to dalo ještě vylepšit zauzením pomocí dřevěných chipsů ... na to jsem bohužel zapoměl.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Roštěnec na rožni

Příspěvekod drobek » 27 čer 2012, 15:56

Co jiného mohu říct než - krásné. HP
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Roštěnec na rožni

Příspěvekod j3david » 27 čer 2012, 16:07

Jee - když jsem napsal "barbeque omáčku" zkratkou, vzniknul z toho smajlik. Takze se omlouvam BBQ znamena barbeque. A teď jsem zvědav jestli opět vznikne smajlik.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Roštěnec na rožni

Příspěvekod Mirďa » 28 čer 2012, 09:11

Dobrá inspirace, i mně se začaly sbíhat sliny když jsem to četl a určitě některý den vyzkouším. Fakt bych si plátek dal, co je den, klidně i pět :lol: .
Prosím Tě co máš za zančku grilu, že se ptám. Zajímá mně kdo na čem griluje.
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Re: Roštěnec na rožni

Příspěvekod j3david » 28 čer 2012, 17:42

Mám GrandHall Argon ... jsou dva, já mám ten větší, tuším že má označení 227. Má pět hořáků. Ověřil bych to přesně kdybych právě nebyl na cestách.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Další

Zpět na Hovězí maso

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron

x