Kdysi to dvorního kuchaře Charlese DeGaula.
4 ½ hrnku chlebové mouky (680 gramů)
2 ½ lžičky soli
1 obálka (2 ¼ kávové lžičky) suchého droždí
2 hrnky (½ litru) vody pokojové teploty
Na později
1 lžíce kukuřičné mouky nebo krupice
3 lžíce mouky na později.
Až potud originální recept. Ale je to recept francouzský, dal jsem tedy 150 gramů žitné mouky a 530 gramů chlebové. Chlebová, aspoň tady v Americku má na rozdíl od mouky „na všechno“ víc lepku.
Použil jsem suché droždí, tady u nás je strašně obtížné sehnat čerstvé a je drahé jako sviňa, jak se říká kolem Brna. Taky jsem přidal kmín, a trochu octa, to český chléb potřebuje.
Z prvních čtyř surovin umíchejte těsto, plus už zmíněný kmín a ocet. Teplota těsta by neměla přesáhnout 25°. Těsto dejte do mísy, zakryjte folií a nechte v pokojové teplotě kynout. Za 2 – 3 hodiny se zdvojnásobí a budou na něm vidět veliké bubliny. Vyklopte těsto na vál, podsypte asi 2 lžícemi mouky, a lehce prohněťte, aby se mouka začlenila. Pak těsto dejte do olejem vymáznuté misky, já mám na to sprej, zakryjte folií a dejte do lednice přes noc.
Druhý den si rozehřejte troubu na 220°, pečící plech vyložte papírem na pečení nebo silikonovou pečící vložkou, na to trochu kukuřičné mouky. Mísu kde těsto kynulo obraťte vzhůru nohama na plech, když nechce vypadnout lehce mu od krajů pomozte. Těsto obraťte švem dolů, posypte lehce moukou, nožem nahoře nařízněte a do trouby s ním.
Pečte prvních 25 minut při 220°, při tom asi 3x stříkněte do trouby ze spreje vodu.
Potom snižte teplotu na 205° a pečte ještě hodinu.
Správně upečený chléb musí při poklepu zespodu znít dutě. Před krájením počkejte až chléb vystydne, asi 3 hodiny.