Sůl, taková obyčejná věc, denně ji používáme, uvařit bez ní nelze, ostatně všichni známe onen klasický film. Ale jakou použít? Kdysi byla k dostání kamenná bez jodu, s jodem s fluorem a to bylo asi tak vše.
Nyní je k mání himalájská, alpská, mořská, černá havajská, solný květ a možná, že ještě nějaká jiná. V poslední době je hodně propagovaná sůl mořská s tím, že je zdravější, neb obsahuje různé stopové prvky a minerály. No a to mne přivedlo k těmto úvahám. Myslím si, že mořská sůl musí obsahovat ještě ledasco navíc o čem se nemluví, to, co do moří už zhruba 200 let vypouští naše celá civilizace, obdařená průmyslovou revolucí a intenzivním zemědělstvím. Na vlastní oči jsem viděl odpařovací bazeny v Camarque a taky jsem několikrát projel obrovský přístav v Marseille, který je odtamtud coby kamenem dohodil.
Ostatní druhy, tak zvané kamenné soli také vznikly z mořské vody, ale kdysi dávno. to bylo všechno ještě BIO! Na obalu himalájské soli jsem si přečetl, že je 250 milionů let stará! A do hor se dostala, když ji tam vytlačily vznikající Himálaje.A stejné to bylo s alpskou solí. A nemusí se jí dávat tolik, protože je slanější ( ale je dražší).
Samozřejmě, když jsem přežil celý život v Ústeckém kraji, tak mně už hned tak něco neohrozí, ale jen tak z principu jsem zvědav, co si o tom myslíte vy. Zdravím!