Posledního říjnového dne jsem s přáteli vyrazil na výlov rybníku Chmelař v Úštěku. Já jsem si myslel hlavně na líny a na porci čerstvě uzeného kapra z udírny na hrázi. Obého se mi dostalo, líni byli nádherní, jeden jako druhý 0,5 kg a teplý uzený kapřík byl výborný! Když jsem čekal ve frontě u kádí, tak jsem zjistil, že je k mání i tolstolobik. A vzpomenul jsem si, že jsem při hledání nějakého rybího receptu náhodně v Mánkově rybím restaurantu narazil na úpravu téhle ryby před pečením, kterážto spočívala v odříznutí a zahození břicha. Tolstolobici se v kádi nudili, nikdo je nekupoval, každý chtěl kapra, nebo amura, až já jsem mezi ně vnesl trochu vzruchu. Přál jsem si nějakého menšího, tak s nimi pan rybář trochu zakvrdlal a vylovil dorostence, který měl necelá 3 kila. Na první pokusy s touto rybou až dost, říkal jsem si.
Doma jsem se do rybky hned pustil. První příjemné zjištění bylo, že se dobře a snadno dají oškrábat šupiny a ani neodletují. Potom jsem rybu vykuchal a odříznul po každé straně pruh břicha a nařezal podkovy, neboť jsem hodlal experimentovat s různými úpravami.
A teď už budu jen stručně chválit:
tolstolobik osolený, potřený česnekem a obalený v trojobalu - vynikající, skoro bych řekl, že lepší, než kapr.
- " - pečený v troubě na mřížce, potíraný máslem s koprem - vynikající!
- " - grilovaný v troubě s máslem a kmínem - vynikající!
Tolstolobik nastudeno v jakékoliv uvedené úpravě opět výborný.
A nakonec ještě jedno zjištění : když jsem tak měl už rozpálenou troubu, tak jsem na mřížku položil i ty dva pruhy břicha, že to jako zkusím vyškvařit. Naštěstí už tam nebyly ty dobré podkovy! Ty jsem v klidu dojedl a po chvíli se začal z trouby linout příšerný smrad. Takže už vím, proč tuhle rybu lidi moc nemusí, když neznají radu Vládce vod!!! Musel jsem několikrát vyvětrat celý byt a vymýt troubu a hned vyběhnout s odpadky.
Takže, Mánku, děkuju, už vím, jak na tolstolobika!