Moravský vrabec
podle Bunter
Tuhle dobrotu dělám v zimě, kdy je teda venku zima i normálním"suchozemským" způsobem v troubě, k tomu červené zelí a bramborové knedlíky. Nebo vlastně zelí jaké chcete a knedle taky.
Tak, a tady vám do písmenky opisuju ten Bunterův recept.
….V litinové oválném a smaltovaném pekáčku jsem udělal vrabce. Recept mně naučil jeden kámoš kuchař. Je to velmi jednoduché, chutné a hlavně to není pracné.
Vepřové maso (bůček, plecko...)se nakrájí jako na guláš, kousky spíš větší, a v hrnci bez bakelitových uší, s poklicí, nebo v podobné nádobě (pekáček se nehodí, je moc nízký) se nakrájené maso smíchá s cibulí, asi 2 díly masa na jeden cibule, solí, kmínem rozetřeným česnekem podle chuti a zalije se vodou, aby sahala přes maso. Nebojte se té spousty vody, ona jaksi v průběhu zmizí.
Pak se nádoba vloží do grilu a přikryje víkem. Maso přikryté poklicí se dusí i peče, a když je poloměkké poklice se s hrnce
sejme. Pak už se maso jen svrchu peče. Když je hezky opečené, pokrmem zamícháme aby se opečené dostalo dolů a neopečené nahoru. To opakujeme několikrát.
Hotový pokrm má hodně šťávy, není suchý a odpadá nekonečné obracení a podlévání vepřové pečeně. Výhodou je, že když nám to všechno nezbaští návštěva jak je to dobré, můžeme si zbytek dát na chleba. Krásně zrosolovatí a ztuhne, můžeme ho případně posypat cibulí.
Jelikož je v pokrmu dostatek cibule i česneku a jelikož tyto dvě složky potlačují nežádoucí cholesterol, je prakticky tento pokrm dietní a zdraví prospěšný.
Kuchaři mně to naučili jíst s houskovým knedlíkem a kopečkem studeného kysaného zelí....
A k tomu bych ještě chtěl dodat. V pekáči nakonec zbude spousta tekutiny, ale nenechte se mýlit, není to voda která se neodpařila! Je to především vypečené sádlo, a silný, ale opravdu silný vepřový vývar.
Takže máte a) čím to omastit na talíři, b) až to vystydne, bude navrchu chutňoučké sádlíčko s masovou příchutí, a pod ním přenáramný a dobroučký rosol, který se při ohřátí zase rozpustí. Rozhodně nevylévat!!