Transylvánský guláš

a vše co k tomu patří a to jsou i přílohy

Re: Transylvánský guláš

Příspěvekod drobek » 19 lis 2011, 17:57

Mánku, je to kráásné. HP
Dag, chybička se vloudila, neboj, není to poslední v životě. BB
Já mám taky zážitky. Tenhle týden bylo v hospodě české menu a spadlo to na mně, samozřejmě:
Hovězí polévka s celestýnskými nudlemi - no, to je jednoduché.
Svíčková, dělal jsem ji podle receptu co mi poslal Bunter, a protože to bylo výborné, odzkoušel jsem ho a přidám. Vtip je v tom, že se to dělá v jednom dni, ale je to svíčková, nikoli na smetaně. Jo a bylo to z 5 kg masa!
Moravský vrabec, taky Bunterův recept, taky z 5 kg masa, ten recept tu je v povídání, vřele doporučuju, ono to totiž není suché jako hospodští vrabci. Samozřejmě se zelím, ale kvůli zjednodušení houskové, vlastně chlebové knedlíky, jen s práškem do pečiva. Taky jednoduchost sama.
Koblihy jako moučník, české, protože jsou stejné jako polské, tak to šéf umí a neplet jsem se mu do toho.
Kde já se tohle naučil??? :AB
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Transylvánský guláš

Příspěvekod Stan » 19 lis 2011, 19:00

Tak přátelé. Je to hotový!
Jedním slovem paráda.
Upřímně řečeno, měl jsem trochu strach z toho hovězího a tak jsem byl chvíli v pokušení to udělat ze zadního, aby mi to rychleji změklo. Ale nakonec jsem to udělal jako normální guláš z kližky. Tu jsem nechal asi hodinu dělat o samotě a pak teprve přidal zelí, abych to nerozvařil. Jelikož jsem nechal i flaxu, (kterou vždy po dovaření vyndám), dostalo to sílu a asi by to šlo i bez zahuštění, ale lákala mě ta smetana a tak jsem recept dodržel. No, prostě nádhera. Cibuli to chce výrazně světlejší než guláš a hodně tam dělá ten protlak, v mém případě passata, kterou mám radši. Celková doba téměř tři hodiny, tedy cca o hodinu méně než dělám tradiční guláš. Možná to to zelí dokonce změkčí.
Přidával jsem domácí hovězí vývar (z mrazáku) a solil až nakonec.
Ještě jednou chci poděkovat všem za rady a pomoc a také Drobkovi za recept samotný!! Další položka do našeho rodinného "Archivu žrádla".
Díky.
Stan
 

Re: Transylvánský guláš - Drobku,

Příspěvekod Mánek » 19 lis 2011, 20:53

ty moje knedlíky nejsou ani houskové, ani chlebové, prostě je to jenom mouka, sůl, droždí a voda. Nic víc, nic míň...

Když jsem zkoušel všechny možné recepty na knedlíky, nikdy se mi nepovedly a výsledky byly katastrofa sama. Od betonu po sraženinu. Až jsem zkusil udělat naprosto jednoduché těsto v pekárně (300 ml vody, 500 g hladké mouky, 1 lžička soli, pro žluťounkou barvu špetku kurkumy - není nutná! - a 21 g kvasnic), na pařáček dal pečící papír, pod pařáček horkou vodu, těsto nechal pod pokličkou nakynout a uvařil v páře cca 30 minut od doby varu. Jsou perfektní, Švejk i miska12 můžou potvrdit, jedli je oba...
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Transylvánský guláš

Příspěvekod drobek » 20 lis 2011, 17:54

Mánku, když budeš dělat deset šišek,ze tří kilo mouky, pekárna moc nepomůže, nevejde se to tam. Umíchat s práškem je jednodušší. ;)
No a doma pekárnu nemám. Kdysi byla, ale když jsme se stěhovali z baráku do bytu a potřeboval jsem snižet drasticky počet domácích strojů, odešla do sekáče. Novou nekoupím, jsou to dneska tak složité a chytré stroje za příšernou cenu. Stejně jsem v ní chleba nepek, máme rádi normální šišku s kůrkou, a tak zadělávám doma těsto v normálním hnětači a nechám kynout v troubě. :shock:
Vím, že kynout v pekárně dá míň práce a starostí a hlídání, ale kupovat jio na to za tu příšernou cenu nebudu. Howgh. BB
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Transylvánský guláš

Příspěvekod Mánek » 20 lis 2011, 21:28

Drobečku, dělám jenom pro vlastní potřebu, takže deset šišek mi naštěstí nehrozí. :)
Ostatně na umíchání tohoto těsta stačí i robot, kyne na pařáku. Pekárnu mám, peču si chleba, ale robota nemám, ten mi umřel už dááááávno...
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

PředchozíDalší

Zpět na Vepřové maso

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron

x