Ano, je to tak, láska prochází žaludkem a vůbec si nemyslím, že se měří komplikovaností receptu. Už mnohokrát jsme s mou Aničkou vyzkoušeli nový recept, pojedli a podívali se pak na sebe se slovy "Bylo to dobré, ale škoda, už to nikdy neochutnáme"… To když výsledek není úměrný vynaložené námaze. Jinými slovy, je to sice dobré, ale zas ne tak moc, aby se s tím člověk dneska patlal.
Máme rádi jídla co se uvaří skoro sama, předpisy nekomplikované a snadné. Přesto někdy po těch složitějších sáhnu. To když výsledek je úměrný vynaložené námaze. Tady je na ukázku jeden, pochází z mé oblíbené knihy od Josepha Wechsberga, "The Cooking of Vienna's Empire", překládám to "Jak se vařilo za Rakouska", z části věnované maďarské kuchyni.
Ingredience:
1 kg kyselého zelí, ať už ze sudu, nebo sterilovaného,
1veliká hlávka zelí,
2 lžíce sádla,
hrnek jemně nakrájené cibule,
stroužek utřeného česneku,
1/2 kg mletého libového vepřového,
3/4 hrnku uvařené rýže
2 vejce, rozšlehaná,
2 lžíce sladké papriky,
špetka majoránky,
lžička soli,
pepř
hrnek vody rozmíchané s hrnkem rajského protlaku
Na omáčku
3 lžíce másla,
2 lžíce mouky
hrnek zakysané smetany (sourcream).
Tak, a co s tím:
Pokud je zelí moc kyselé, propláchněte ho vodou. Pak nechte vodu vykapat a vyžďímejte do sucha.
Ve velkém hrnci dejte vařit tolik osolené vody, aby byla hlávka zelí potopena. Do vařící se vody šoupněte hlávku zelí, přikryjte a 8 minut povařte. Pak ho vyndejte, nechte okapat a hlavně trochu vychladnout, aby se s ním dalo manipulovat. Sloupněte nepolámané listy, rozložte je na papírové ubrousky a nechte vychladnout.
V pánvi na sádle osmahněte cibuli do zlatova, přidejte česnek a ještě chvíli smažte.
V míse smíchejte maso, rýži, vejce, osmahnutou cibulku s česnekem, sůl, pepř, majoránku a papriku.
Položte list řapíkem k sobě, vnitřní stranou nahoru, na něj šištičku ze dvou lžic směsi, přehněte zprava, zleva a pak směrem od sebe sbalte, aby to tak nějak drželo pohromadě a nevyhřezlo do stran…
Na dno hrnce rozložte kysané zelí (a zbylé drobné a polámané listy z hlávky pokrájené na nudličky), na to naskládejte závitky. Zalijte směsí vody s protlakem a zvolna jednu hodinu povařte. (Během vaření občas hrncem zatřeste, aby se vám nic nepřipálilo.)
Pak závitky vyndejte a naskládejte na mísu. V kastrolku udělejte zlatou jíšku, tu rozvařte se zakysanou smetanou a nakonec vmíchejte do zelí, které se vařilo se závitky, a ještě to nechte přejít varem. Tak 5 – 10 minut. Pak navrstvěte na závitky, zalijte omáčkou, co zbyla v hrnci – a podávejte. Maďaři to jedí s chlebem.
Co na závěr? Kdysi byly k mání maďarské konzervy s názvem "Golubce", bylo to za pouhých 5,50 Kčs. Nebylo to sice takhle dobré, ale dalo to mnohem méně práce. Ach jo, kdeže ty časy mládí jsou …
Fotku přidám až to uvařím.