Před nějakým časem jsem tady popsal mé experimenty s marinováním hovězí roštěnky ve fernetu. Vložil jsem to zde pood názvem „ožralá roštěnka“, můžete si to najít. Dopadlo to nadmíru úspěšně. V závěrečných úvahách jsem rozvinul teorii, že by bylo možné vyzkoušet také ještě jiné alkoholické marinování ... napadlo mne, že takové vepřové by se mohlo docela dobře snoubit s medovinou. Tak jsem to teď vyzkoušel, po zkušenosti s marinováním ve fernetu jsem hned nevynechal olej. Zvolil jsem formu špízu, ale evidentně i plátek přímo na gril by fungoval. Výsledek byl ... jak jinak než výborný. Použil jsem k tomu i již osvědčenou sýrovou omáčku z Nivy – je sice již jednou popsaná u „ožralé roštěnky“, ale abych vás nenutil do složitého vyhledávání, popíšu ji tady znovu.
Takže suroviny:
Maso vepřové, použil jsem karé ... pro čtyři lidi cca 600 gramů
4 jablka – raději kyselejší
Marináda:
1 dl medoviny (možno použít jak klasickou, tak ochucenou – např. Skořicovou)
1 dl olivového oleje
Saturejka
Snítka rozmarýnu
Drcený pepř
Trocha sušeného nadrceného chili
Na sýrovou omáčku:
Oleje tak na dno hrnku
Cibulka jemně nakrájená
Stroužek česneku
Saturejka
150 gramů Nivy
1 dl smetany
Cca 1,5 dl vody
Maso nakrájeno na kousky vhodné na špíz – to je asi 3x3x3cm, vloženo do marinády na cca 6 hodin v ledničce. K marinádě přiložena snítka rozmarýnu.
Marináda je vytvořena smísením medoviny, dvojnásobného množství oleje, přidán pepř a trocha sušeného drceného chili. Chili spolu se sladkou medovinou docela jde dokupy. Nasekáno trochu čerstvé saturejky.
Sýrová omáčka:
Na oleji osmahnuta jemně nakrájená cibulka, přidán rozdrcený stroužek česneku a saturejka, česnek po orestování vyjmut. Zůstane po něm jenom vůně a jemný „šmak“. Jak cibulka začne hnědnout, zalít vodou, přivést k varu. Postupně do tohoto drobit sýr Niva a trvale míchat aby se roztavil. Poté co se podaří veškerý sýr roztavit, přidat smetanu, sundat z ohně a okamžitě důkladně rozmixovat lodním motorem (ponorným mixerem) do hladka. Poté už jenom udržovat teplé až do doby než bude hotovo maso. I po studenu omáčka chutná výborně, akorát malinko zhoustne.
Špíz je vytvořen střídavým napichováním kousků masa a na kolečka nakrájeného kyselého jablka. Jablko bylo sice původně myšleno jenom jako „kyselý kontrapunkt“ ke sladké marinádě. Nepočítal jsem s tím, že se to bude jíst, ale ve výsledku z něj po ogrilování vznikla výborná příloha. Špízy za občasného otáčení na grilu cca 200 st.C asi 15 minut.
Zapoměl jsem maso osolit, ale omáčka se kterou to bylo servírováno je slaná dostatečně, takže na sůl si ani nikdo nevzpoměl.