Nejsem si jistý zda to sem tak úplně patří, ale snad mne za to neukamenujete.
Toto vlastně není ani tak recept, jako spíše doporučení či tip. Na výrobu domácí hořčice najdete na internetu spoustu receptů, ale tady se pokusím dát nějaké obecné „rady“.
Takže: celý vtip je v tom, že jde o dvě základní ingredience. Jedna je základ – pevná, tvoří ji především hořčičné semínko plus něco navíc o čem bude řeč dále. Druhá složka je tekutá a její podstatou je ocet.
Objemově je to tak, že na 50 gramů pevné složky (to je jeden sáček semínek jak je dostanete koupit v obchodě) přijde asi 150 ml tekuté složky.
Tekutou složku vytvoříte tak aby ocet v ní byl asi 2 – 3 procentní. Jednoduše můžete ocet příslušně naředit vodou – tedy klasický 8% asi tak trojnásobným množstvím vody. Ocet můžete nechat i silnější, ale u takových 5 procent už má výsledný produkt sílu břitvy ... ale někdo to má rád. A teď jsme u první části tvořivého kouzlení. Ocet může být klasický kuchyňský, nebo vinný, nebo jablečný, nebo bylinný, nebo balsamikový (doporučuju!!). Místo vody můžete použít víno (bílé či červené), zajímavé je i použití piva. Prostě je zde první prostor pro fantazii a experimenty.
Pevnou složku pochopitelně logicky tvoří hořčičné semínka – světlé, nebo černé, jsou i červené. A můžete i kombinovat. Ale zajímavou variantou je přídavek nějakého množství kuliček koriandru (ten tomu dodá „mexickou“ příchuť), nebo sezamu, i pepř se dá použít.
Jak už jsem uvedl na 50 gramů pevné složky přijde cca 150 ml tekuté složky, vše nakombinováno podle vašich chuťových preferencí. Smíchat pevnou s tekutou a přes noc nechat ignorovat v ledničce. Nabobtná to.
Druhý den přidat trochu soli a malou lžičku cukru, můžete i lžíci kvalitního olivového oleje. Opět místo pro experimenty – cukr možno nahradit medem. Chcete-li mít hořčici žluťoučkou, přidejte trochu kurkumy. Vjeďte do toho lodním motorem (ponorným mixérem) a mixujte až do preferované konzistence. Kdo má rád hrubozrnou, skončí dříve. Během mixování ochutnávejte. Přidávejte soli a cukru když budete chtít. A další díl kouzlení a experimentování spočívá v tom, že můžete přidávat co vás napadne. Marný není česnek, nastrouhaný křen. Asi i zázvor by nebyl špatný, ale to jsem ještě nevyzkoušel. Teď mne napadá – mletá paprika – to musím taky vyzkoušet, zatím jsem to nedělal.
Výslednou rozmixovanou hořčici nechte asi tak den, dva rozležet. Pokud to vyjde příliš ostré, můžete naředit vodou, nebo kvalitním olejem a opětovně projet lodním motorem. Použití klasicky k párku, klobáse, masu ... ale naprosto špičkové je použití jako marinády před grilováním nebo pečením. Vlastně už ani nemusíte nic dalšího přidávat, jenom maso potřít a nechat přes noc v ledničce. Já jsem takto měl úspěch když jsem takto udělal na grilu trhané vepřové.
Výroba domácí hořčice je snadná a rychlá, chuťové variace jsou nekonečné ... a až vyzkoušíte, hořčici si už přestanete kupovat hotovou. Jo – skladování – uzavíratelná sklenice a v ledničce. Vydrží velmi dlouho, nekazí se. Vlastně se tam ani nemá co zkazit.