Svátky kolem mě proplouvají tak nějak tiše a dokud mi do nich někdo nevrazí nos, tak přešumí a ani je většinou nepostřehnu. Jenže svátek sv. Martina, to byla jiná, ten jsem tedy zaregistroval díky mediální kampani téměř okamžitě. I české foodblogy se najednou rozvoněly husími a kachními pečínkami. Hrdě jsem vzdoroval a odolával, ale vydrželo mi to jen do večera, než jsem vlezl do obchodu. Když jsem procházel kolem pultu s drůbeží, nejdřív jsem se pečlivě rozhlédl, jestli se náhodou odněkud nepozoruji a už jedna kačka přistála ve vozíku. Nasadil jsem takovou tu pózu jako že nic, proplul k pokladně a doma jsem se při vybalování nákupu mohl podivovat, kdeže se tu ten pták bere. A hned druhý den (protože potvora kachna byla na kost) jsem měl celé dopoledne na to, abych vymyslel co s ní. Volba stejně nakonec padla na českou klasiku, přece jenom se mé chuti zdá nejlepší.
Suroviny:
1 kachna asi 2000 g,
drcený kmín,
50 g sádla,
1 cibule,
sůl
Nádivka:
1 kachní játra (mohou být i kuřecí),
špetka muškátového květu,
150 g vepřového plecka,
1 stroužek česneku,
zelená petrželka,
150 ml mléka,
mletý pepř,
2 rohlíky,
1 vejce,
sůl
Příprava:
Rohlíky nakrájíme na kostky,
dáme do mísy a zalijeme mlékem.
Promícháme a necháme mléko vsáknout do kostiček rohlíků.
Přidáme pomletá játra,
pomleté plecko,
vrchovatou lžičku usekané zelené petrželky,
mletý pepř,
muškátový květ,
rozetřený stroužek česneku nebo ½ lžičky granulovaného česneku,
vejce a sůl.
Nádivku řádně promícháme a případně ještě dochutíme.
Kachnu uvnitř pečlivě zbavíme nežádoucích částí, vymyjeme a osušíme. Osolíme zvenčí i zevnitř a sůl do kachny rukou vetřeme.
Poté kachnu ze všech stran posypeme drceným kmínem a rozetřeme jej po celém jejím povrchu.
Vnitřek kachny naplníme nádivkou
a zašijeme, aby nádivka nevytékala.
Na hluboký plech nebo pekáč naklademe do řady několik plátků sádla, navrstvíme na ně nahrubo nakrájenou cibuli a nahoru položíme kachnu. Podlijeme ji 200 ml vody a vložíme do trouby, do které jsme na dno postavili kastrůlek plný vody a vyhřáli ji na 180°C.
Kachnu při této teplotě pečeme přibližně 3,5 až 4 hodiny do zlatova a po dvou a půl hodinách pečení ji na plechu obrátíme prsíčky dospod. Během pečení ji každých 15 minut přeléváme výpekem a pokud je to nutné, ještě mírně kachnu podlijeme. Jakmile je ke konci pečení výpek téměř vydušený až na tuk a cibulka začíná zlátnout, odstraníme ji z výpeku a přimícháme ji do dušeného kysaného zelí, kterému dá perfektní příchuť. Hotovou kachnu podáváme s dušeným kysaným zelím a bramborovými nebo houskovými knedlíky.